Rząd piłował gałąź, teraz boi się, że spadnie. Premier zapowiada przyspieszenie ws. KPO

Czy Polska dostanie w końcu środki z Krajowego Planu Odbudowy? Prace nad ustawą, która ma odblokować pieniądze, mają ruszyć już w środę. Premier Mateusz Morawiecki wyraźnie spieszy się.

Premier Mateusz Morawiecki oznajmił w sobotę podczas konferencji prasowej w Warszawie, że planuje się powrócić do prac nad ustawą o Sądzie Najwyższym już w tym tygodniu. Szef rządu wyraził nadzieję, iż proces legislacyjny zostanie szybko przeprowadzony. 

Zobacz wideo Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (09.01)

Premier chce szybkich prac nad ustawą odblokowującą KPO

Podkreślił jednocześnie, że projekt musi uzyskać akceptację głowy państwa. - Prezydent podejmie swoją autonomiczną decyzję. Ustawa, która została napisana w oparciu o wypracowany przez ministra Szynkowskiego vel Sęka kompromis, daje bardzo mocne podstawy do tego, aby sądzić, że może to zakończyć niepotrzebny dziś spór - wyjaśnił premier. 

Szef rządu wyjaśnił też, że z uwagi na potencjalne zagrożenie z kierunku wschodniego potrzebny jest kompromis z UE. 

Premier nawiązał też do spotkania z głównym przeciwnikiem zmian w prawie. - Spotkaliśmy się parę razy z ministrem Zbigniewem Ziobrą oraz posłami jego partii i były to dobre, merytoryczne rozmowy składające się z części poświęconej funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości oraz części związanej z rynkiem finansowym i kwestiami ekonomicznymi - powiedział. 

- Obiecaliśmy sobie, że będziemy dyskutować w ramach naszego grona. Mogę powiedzieć, że jedność Zjednoczonej Prawicy jest trwałą wartością. Nie sądzę, żeby ta jedność była naruszona przez pracę nad ustawą o Sądzie Najwyższym

- dodał. 

Kwestię ustawy do KPO skomentował też prezydent Andrzej Duda. -  Jak ten projekt zostanie wypracowany, przeprocedowany w Sejmie, to wtedy trafi do prezydenta Rzeczypospolitej - tak jak zawsze w procesie legislacyjnym - i wtedy będę go analizował w jego kwestii decyzje, przede wszystkim kierując się właśnie tymi kryteriami zgodności z konstytucją tych rozwiązań. Oczywiście ogromnie mi zależy na tym, żeby kompromis z Brukselą był - mówił prezydent w ubiegłym tygodniu. 

Wiceszef MSZ: Kompromis, który pozwala nam iść do przodu

W sprawie porozumienia wypowiedział się też wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia wyjaśnił, że Sejm od środy ma się zajmować projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Uchwalenie nowelizacji ma doprowadzić do odblokowania funduszy na realizację Krajowego Planu Odbudowy.

Wiceszef MSZ podkreślił, że minister do sprawy UE Szymon Szynkowski vel Sęk oraz premier Mateusz Morawiecki prowadzili w ostatnich tygodniach intensywne rozmowy z KE w tej sprawie. - Wypracowaliśmy kompromis, który na pewno nie jest idealny, ale nigdy nie jest tak, że obie strony są w stu procentach zadowolone. Jest to natomiast kompromis, który pozwala nam iść do przodu, zakończyć ten niepotrzebny spór - dodał Paweł Jabłoński.

13 grudnia ubiegłego roku posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który, według autorów, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra do spraw UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: