10 groszy z PRL warte nawet 24 tys. zł. Trzeba zwrócić uwagę na jeden szczegół

Niektóre banknoty i monety mogą mieć znacznie większą wartość. Przykładowo 10-groszowe monety z czasów PRL, jeśli są w odpowiednio dobrym stanie, mogą zostać sprzedane na aukcjach za ponad 24 tys. zł. Należy jednak zwrócić uwagę na jeden drobny szczegół.

Aluminiowa moneta 10-groszowa z 1973 roku może zostać kupiona przez kolekcjonerów za tysiące złotych. Jest to najsłynniejsza i najrzadsza moneta obiegowa z czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

10-groszówka z PRL może być warta nawet 20 tys. zł. Wszystko za sprawą drobnego szczegółu

O wyjątkowości tej konkretnej monety świadczy jeden szczegół - brak znaku mennicy. W okolicach szponów orła, gdzie zwykle znajdują się wybite litery "MW", które oznaczają Mennicę Warszawską, powinna być pusta przestrzeń. Ten drobny szczegół sprawia, że 10-groszowa moneta uzyskała wyjątkową wartość w oczach kolekcjonerów.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Moneta 10-groszowa z lat 70. jeszcze w 2015 roku miała dość zaniżoną wartość. Szacowano ją na ok. 7-8 tys. zł. W 2020 roku było to już 20 tys. zł, a dziś, jak podaje Business Insider, kolekcjonerzy zapłacą za nią ponad 24 tys. zł.

Michał Niemczyk, właściciel Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk wyjaśnił w rozmowie z serwisem, że kupione obecnie numizmaty już w ciągu 6 miesięcy mogą znacznie zwiększyć swoją cenę. - największym atutem numizmatów jest ich łatwość sprzedaży w razie potrzeby na całym świecie - podkreślił.

Moneta 10 groszy z PRL warta fortunę

Monety 10-groszowe z 1973 roku można znaleźć m.in. w serwisie ogłoszeniowym Allegro. Tam znajdziemy ofertę sprzedaży monety za 6 tys. zł. W innym ogłoszeniu za monetę "w bardzo dobrym stanie" trzeba zapłacić dokładnie 4444,44 zł. Przy pozostałych ofertach aluminiowe monety można nabyć w cenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Zobacz wideo Rostowski: Zerowe stopy procentowe to był błąd
Więcej o: