Polacy nie chcą przyjęcia euro. Wrogami unijnej waluty nie tylko elektorat PiS

Aż 97 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy nie chce w Polsce euro. Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że wśród zwolenników opozycji idea wprowadzenia unijnej waluty ma tylko zwolenników. Kto jeszcze nie chce porzucenia złotówki?

Aż 64,2 proc. Polaków jest przeciwna wprowadzeniu euro w naszym kraju - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Tylko 24,5 proc. ankietowanych popiera ideę zastąpienia polskiego złotego przez unijną walutę.

Zobacz wideo Arkadiusz Myrcha gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (10.01)

Euro w Polsce? Nowy sondaż nie pozostawia wątpliwości 

Tylko 14,7 proc. badanych zdecydowanie zgadza się na przyjęcie euro w Polsce, a 9,8 proc. na pytanie o wprowadzenie unijnej waluty odpowiedziało "raczej tak".

Największą grupę stanowią ankietowani, którzy "zdecydowanie" nie zgadzają się na to - 49 proc. "Raczej" nie zgadza się na euro w Polsce 15,2 proc. przepytanych przez IBRiS dla Radia ZET.

Odpowiedzi "Nie wiem/Trudno powiedzieć" udzieliło 11,3 proc. badanych.

Kto boi się euro? Głównie mieszkańcy wsi i małych miast 

Z badania wynika, że najwięcej ankietowanych, którzy nie chcą zastąpienia złotego walutą euro, żyje na wsi (70 proc.) oraz w małych miastach do 50 tys. mieszkańców (75 proc.). Sytuacja jest odmienna w dużych miastach powyżej 250 tys. Ale nawet tam zwolenników euro nie jest wielu. 48 proc. mieszkańców takich aglomeracji nie chce euro, a 42 proc. jest za przyjęciem europejskiej waluty.

Nie jest też zaskoczeniem, że wyborcy Zjednoczonej Prawicy stanowią największą grupę przeciwników euro w Polsce. Unijnej waluty nie chce aż 97 proc. z nich. Wśród wyborców opozycji 44 proc. badanych chciałoby zastąpienia złotego europejską walutą, a 43 proc. jest przeciwnikami takiego rozwiązania.

Niechęć wobec euro potwierdzają też inne badania. 66 procent Polaków nie chce przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty - tak wynika z grudniowego sondażu Instytutu Badawczego Pollster.

Jakie argumenty przytaczają przeciwnicy euro? Sprawdziło to Radio Szczecin. - Osobiście nie jestem za wprowadzaniem euro. Jako kraj nie jesteśmy do tego przygotowani. Na rynku zrobi się duże zamieszanie, drobni przedsiębiorcy dostaną dużo po kieszeni - odpowiedział pytany o wprowadzenie wspólnej waluty jeden z lokalnych przedsiębiorców.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dn. 05-07.01.2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 osób. Został zrealizowany metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Więcej o: