Filipiny. Ceny cebuli wystrzeliły. Muszą ją szmuglować w ubraniach

Cebula na Filipinach podrożała po zeszłorocznym tajfunie Noru. Ponadto brakuje jej też na globalnych rynkach, co jeszcze bardziej podbiło cenę. I to na tyle, że filipińscy celnicy przechwytują transporty cebuli szmuglowanej m.in. w ubraniach.

Filipińscy celnicy zatrzymali 23 grudnia transport białej cebuli warty 310 tys. dolarów. Przemytnicy ukryli ją w ubraniach. Dwa dni wcześniej zatrzymano transport czerwonej cebuli o wartości 364 tys. dolarów. Szmuglowano ją z Chin, schowaną w kontenerze za kartonowymi pudłami - donosi CNN.

Władze zwracają uwagę, że w ten sposób kraj jest pozbawiany wpływów z podatków. Jednak w związku z brakami cebuli w Filipinach prezydent Ferdinand Marcos Jr. powiedział, że ma nadzieję znaleźć sposób, by sprzedać szmuglowany towar w kraju. 

Ceny cebuli wystrzeliły

Cebula jest obecna niemal w każdym filipińskim daniu. A jej cena wzrosła ostatnio do 600 pesos (11 dol.) za kilogram. To niemal trzykrotnie więcej niż wynosi cena kurczaka, którego można kupić za 220 pesos (4 dol.). 

Tak wysoka cena związana jest z uderzeniem w 2022 roku w Filipiny wyniszczającego tajfunu Noru, który uszkodził plony warte dziesiątki bilionów pesos. Ponadto ceny cebuli wzrosły na całym świecie. Zbiory w Europie zniszczyła susza, a dodatkowo w Ukrainie wojna. 

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Na cenę wpłynęła też oczywiście inflacja, która w grudniu skoczyła do 8,1 proc. w ujęciu rocznym. To najgorszy wynik na Filipinach od 14 lat. Asystent ministra rolnictwa Rex Estoperez powiedział, że cebula jest jednym z powodów wzrastającej inflacji. Import warzywa stał się więc priorytetem. Prezydent kraju, który jest również ministrem rolnictwa, zatwierdził więc ściągnięcie do kraju w tym tygodniu 21 ton cebuli. Dostawa ma dotrzeć 27 stycznia. 

Jest to rozwiązanie tymczasowe, ponieważ szczyt zbiorów przypada na luty. Władze liczą, że wówczas ceny cebuli spadną. Nicholas Mapa, starszy analityk ING w Filipnach przekazał, że import cebuli został zlecony przez prezydenta zbyt późno, gdy ceny były już wysokie. Dodał też, że Filipiny powinny zwiększyć stany magazynowe cebuli, by uniknąć w przyszłości podobnych sytuacji spowodowanych tajfunami. 

Polska zyskuje na wysokich cenach cebuli

Cena cebuli w ostatnim roku zdecydowanie wzrosła. Rok temu za kilogram płaciliśmy 1,55 zł. Teraz jest to 2,40 - 2,60 zł za kg. To najwyższe ceny w historii. Równolegle rosną jednak przychody z eksportu cebuli dla Polski, która była wyjątkiem na mapie Europy. Zanotowaliśmy bowiem bardzo obfite zbiory warzyw ciepłolubnych, czyli m.in. cebuli. 

Wartość eksportu wzrosła z roku na rok o 62 proc. do poziomu 88,8 mln euro, czyli około 415 ml zł (i to jedynie w okresie styczeń - wrzesień 2022). Polacy sprzedali o 41 proc. więcej cebuli niż w latach ubiegłych. Ponadto w drugim kwartale 2022 r. wzrósł o 35 proc. cały polski eksport warzyw świeżych. Analitycy PKO podkreślają, że statystyki te mocno podbiła właśnie cebula. 

Więcej o: