W całym 2022 roku deweloperzy sprzedali nieco ponad 32,7 tys. mieszkań. To jest o 35 proc. mniej niż w 2021 roku, który był rekordowy pod względem łącznej liczby sprzedanych mieszkań - informował na początku stycznia RynekPierwotny.pl. Najbardziej popyt skurczył się we Wrocławiu (o 43 proc.), Gdańsku (o 38 proc.) i w Warszawie (o 34 proc.). Jednak w czwartym kwartale 2022 roku, jak czytamy, w Krakowie, Wrocławiu i Łodzi nastąpił wyraźny wzrost sprzedaży w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami.
Z kolei jak podaje Wojciech Matysiak, kierownik zespołu analiz nieruchomości w PKO BP, dołek sprzedaży na rynku mieszkaniowym wypadł w trzecim kwartale 2022 roku, a w czwartym kwartale deweloperzy sprzedali o 31 proc. mieszkań więcej. "Wciąż mamy jednak krótkookresową nadpodaż, czyli do oferty trafia więcej mieszkań, niż się sprzedaje, co generuje negatywną presję na ceny" - napisał na Twitterze.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
"Cena ma jednak charakter opóźniony w cyklu koniunkturalnym. Dołek cyklu jest już za nami. Przed nami 'Bezpieczny Kredyt 2 proc.', obniżki stóp procentowych i solidny nawis depozytów terminowych, którego część może wpaść na rynek mieszkaniowy. Jednocześnie nowa podaż hamuje" - czytamy.
Polscy deweloperzy pokazali pierwsze wyniki sprzedaży mieszkań w 2022 roku. W przypadku Dom Development jednego z czołowych deweloperów w Polsce sprzedaż detaliczna grupy spadła o 24 proc. rok do roku - podaje serwis Strefa Inwestorów. Jednak w czwartym kwartale 2022 roku spółka sprzedała 831 lokali, tj. więcej o 18 proc. w stosunku do trzeciego kwartału.
Z kolei Victoria Dom zakontraktowała w ubiegłym roku o 25 proc. mniej mieszkań niż w 2021 roku, sprzedając 1208 lokali. W czwartym kwartale zawarto 238 umów, wobec 320 w tym samym okresie 2021 roku. Jednocześnie zarząd spółki zapewnia, że w jego ocenie okres spadków się skończył - podaje Strefa Inwestorów.