W latach 2023-2024 wskaźnik WIRON zastąpi WIBOR w nowych ofertach kredytowych. To od niego będzie zależeć ich oprocentowanie. Część banków już podpisała z GPW Benchmark umowę na korzystanie z WIRON-u, inne jeszcze nad tym pracują. Generalnie jednak w sektorze trwają przygotowania do stopniowego wymazywania WIBOR-u i wkładania w jego miejsce WIRON-u. Dokonano nawet pierwszej transakcji.
"Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych informuje, że ING Bank Śląski i PKO BP zawarły pierwszą na krajowym rynku finansowym transakcję, w której zastosowano indeks stopy procentowej WIRON" - poinformował Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej do spraw reformy wskaźników referencyjnych.
Zawarta transakcja dotyczyła instrumentu finansowego będącego kontraktem pochodnym, dotyczącym stopy procentowej - Overnight Index Swap (OIS). Może on być używany przez banki do zabezpieczania ryzyka stopy procentowej pozycji własnych i klientów. "Transakcja miała niską wartość nominalną i została zawarta na krótki okres" - czytamy w komunikacie.
W piątek Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych przyjął rekomendację w zakresie standardowej transakcji OIS opartej na WIRON.
Transakcja ta umożliwiła jednak sprawdzenie zdolności operacyjnych i technologicznych do stosowania WIRON w instrumentach finansowych. Komisji Nadzoru Finansowego pisze nawet, że zawarta transakcja wpisuje się w określony w Mapie Drogowej etap "Fazy Wprowadzania" - "reformy wskaźników referencyjnych, w ramach którego budowana ma być płynność na rynku instrumentów finansowych będących kontraktami pochodnymi odpowiadającymi charakterystyce OIS, dla których WIRON ma być wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej".
Komisja Nadzoru Finansowego wyjaśnia też, że w "Fazie Wprowadzania" zawierane transakcje swapowe będą mieć charakter bilateralny, tzn. będą rozliczane pomiędzy dwoma stronami kontraktu.
Więcej informacji gospodarczych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Raty kredytów pozostaną w najbliższych latach znacząco wyższe niż w latach 2020-2021 (a nawet 2015-2020) - oczywiście zgodnie z aktualnymi prognozami i sytuacją - nie zmieni tego niestety nawet podmianka stawki WIBOR na WIRON w oprocentowaniu kredytów mieszkaniowych.
Więcej o tym, czym jest WIRON i jak będzie wyglądała ta przemiana pisaliśmy w poniższym artykule >>>