- Ponownie będziemy przeprowadzać przetarg i liczymy na to, że zgłoszą się oferenci, będzie konkurencja pomiędzy nimi i zaoferują maszyny vendingowe w odpowiedniej cenie, która jest dla nas do przyjęcia. Liczę na to, że postępowanie rozstrzygnie się w tym roku, podpiszemy umowę w tym roku - powiedział Gontarz, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Jak czytamy, automaty vendingowe mają zostać dostarczone do 50 wagonów osobowych typu COMBO i do 14 pociągów EZT ED74, jeżdżących pod szyldem PKP Intercity.
Kolejną nowością są dwie aplikacje mobilne na smartfony, które na początku stycznia udostępniły Polskie Koleje Państwowe i PKP Intercity. Jak informowaliśmy, PKP.appka pozwala nie tylko wyszukać połączenia i kupić bilety, ale też sprawdzić m.in. lokalizację dworców oraz dostępne na nich usługi, informacje o punktach handlowych, a także aktualizowane w czasie rzeczywistym odjazdy i przyjazdy pociągów na danej stacji.
PKP.appka pozwala zakupić bilety na pociągi PKP Intercity oraz koleje podmiejskie i regionalne, w tym PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, POLREGIO, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Małopolskie i Arriva RP. Nowa aplikacja informuje również o tymczasowej organizacji ruchu pieszych na dworcu czy funkcjonowaniu dworca tymczasowego w trakcie prowadzonych remontów.
Natomiast druga aplikacja o nazwie PKP Intercity, która zastępuje dotychczasową aplikację o nazwie IC Mobile Navigator, przeznaczona jest dla podróżnych korzystających z pociągów dalekobieżnych. Z jej pomocą można kupić bilet na przejazd z przesiadką, bilet na przewóz roweru czy dodatkowego bagażu. Aplikacja PKP Intercity pozwala też sprawdzić najtańsze i najszybsze połączenie dla wybranej relacji.
11 stycznia PKP Intercity zmieniła cenniki - ceny biletów na niektóre pociągi PKP znacząco podrożały. Podróż pociągami EIP (do tej kategorii zalicza się Pendolino) podrożała o 17,8 proc., kategoria EIC zdrożała o 17,4 proc., a bilety na połączenia TLK/IC - najpopularniejsze - są droższe o 11,8 proc.
Ministerstwo Finansów przekazało Radiu ZET, że "analizuje różne scenariusze wsparcia zarówno o charakterze podatkowym, jak i poza podatkowym". Chodzi o mechanizmy, które obniżyłyby ceny biletów. Z wcześniejszych doniesień wynika, że resort finansów może brać pod uwagę obniżenie podatku VAT na przejazdy kolejowe. Obłożone są one stawką wynoszącą 8 proc.
Z kolei rzecznik rządu Piotr Mueller informował w zeszłym tygodniu, że Rada Ministrów rozważa różne rozwiązania, jeżeli chodzi o złagodzenie podwyżek cen biletów na kolei. Zastrzegł jednak, że działania w tej sprawie leżą też po stronie grupy PKP.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
- My szukamy rozwiązań, które obniżą ceny w tym zakresie, ale oczekujemy przede wszystkim działań ze strony spółki PKP, która podejmie działania o charakterze zarządczym, tak aby zastanowić się, w jaki sposób tą polityką cenową rozsądnie sterować, by uwzględnić czynnik społeczny - mówił rzecznik rządu.