PKP Intercity wprowadzi automaty z przekąskami. Przewoźnik rozpisuje kolejny przetarg

PKP Intercity liczy, że w tym roku spółka rozstrzygnie postępowanie i podpisze umowę na zamontowanie automatów do przekąsek i napojów w pociągach należących do przewoźnika - przekazał członek zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz w rozmowie z PAP.

- Ponownie będziemy przeprowadzać przetarg i liczymy na to, że zgłoszą się oferenci, będzie konkurencja pomiędzy nimi i zaoferują maszyny vendingowe w odpowiedniej cenie, która jest dla nas do przyjęcia. Liczę na to, że postępowanie rozstrzygnie się w tym roku, podpiszemy umowę w tym roku - powiedział Gontarz, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Jak czytamy, automaty vendingowe mają zostać dostarczone do 50 wagonów osobowych typu COMBO i do 14 pociągów EZT ED74, jeżdżących pod szyldem PKP Intercity.

Podwyżki na PKPPKP podnosi ceny biletów. "Nie mieliśmy rządu, który stawiałby na kolej"

PKP ma dwie nowe aplikacje. Można kupić bilety na pociąg i nie tylko

Kolejną nowością są dwie aplikacje mobilne na smartfony, które na początku stycznia udostępniły Polskie Koleje Państwowe i PKP Intercity. Jak informowaliśmy, PKP.appka pozwala nie tylko wyszukać połączenia i kupić bilety, ale też sprawdzić m.in. lokalizację dworców oraz dostępne na nich usługi, informacje o punktach handlowych, a także aktualizowane w czasie rzeczywistym odjazdy i przyjazdy pociągów na danej stacji.

PKP.appka pozwala zakupić bilety na pociągi PKP Intercity oraz koleje podmiejskie i regionalne, w tym PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, POLREGIO, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Małopolskie i Arriva RP. Nowa aplikacja informuje również o tymczasowej organizacji ruchu pieszych na dworcu czy funkcjonowaniu dworca tymczasowego w trakcie prowadzonych remontów.

Natomiast druga aplikacja o nazwie PKP Intercity, która zastępuje dotychczasową aplikację o nazwie IC Mobile Navigator, przeznaczona jest dla podróżnych korzystających z pociągów dalekobieżnych. Z jej pomocą można kupić bilet na przejazd z przesiadką, bilet na przewóz roweru czy dodatkowego bagażu. Aplikacja PKP Intercity pozwala też sprawdzić najtańsze i najszybsze połączenie dla wybranej relacji.

Pociąg PendolinoW PKP Intercity więcej tańszych biletów. Pendolino do "upolowania" nawet za 49 zł

PKP zwiększyła ceny biletów. Rząd może obniżyć VAT

11 stycznia PKP Intercity zmieniła cenniki - ceny biletów na niektóre pociągi PKP znacząco podrożały. Podróż pociągami EIP (do tej kategorii zalicza się Pendolino) podrożała o 17,8 proc., kategoria EIC zdrożała o 17,4 proc., a bilety na połączenia TLK/IC - najpopularniejsze - są droższe o 11,8 proc.

Ministerstwo Finansów przekazało Radiu ZET, że "analizuje różne scenariusze wsparcia zarówno o charakterze podatkowym, jak i poza podatkowym". Chodzi o mechanizmy, które obniżyłyby ceny biletów. Z wcześniejszych doniesień wynika, że resort finansów może brać pod uwagę obniżenie podatku VAT na przejazdy kolejowe. Obłożone są one stawką wynoszącą 8 proc.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Mueller informował w zeszłym tygodniu, że Rada Ministrów rozważa różne rozwiązania, jeżeli chodzi o złagodzenie podwyżek cen biletów na kolei. Zastrzegł jednak, że działania w tej sprawie leżą też po stronie grupy PKP.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- My szukamy rozwiązań, które obniżą ceny w tym zakresie, ale oczekujemy przede wszystkim działań ze strony spółki PKP, która podejmie działania o charakterze zarządczym, tak aby zastanowić się, w jaki sposób tą polityką cenową rozsądnie sterować, by uwzględnić czynnik społeczny - mówił rzecznik rządu.

Zobacz wideo Jak pobudzić polską kolej? Pytamy Jakuba Madrjasa
Więcej o: