Wakacje kredytowe zostaną przedłużone? Nieoficjalnie: Morawiecki ma taki plan na wybory

Wakacje kredytowe mogą zostać przedłużone o rok, do końca 2024 r. - donosi serwis money.pl. Obecnie z rozwiązania można skorzystać raz w każdym kwartale 2023 r. Idea wydłużenia wakacji kredytowych związana jest oczywiście z jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Wakacje kredytowe mają zostać wydłużone przynajmniej o rok - taki pomysł, według źródeł serwisu money.pl, dojrzewa w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. 

Według naszych rozmówców - zarówno z otoczenia rządowego, jak i bankowego - pomysł leży na stole w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego i czeka na swoją kolej

- pisze serwis. Z sektora bankowego Karolina Wysota z money.pl słyszy, że "nie ma on wątpliwości" co do wydłużenia wakacji kredytowych. Morawiecki miał zapowiedzieć na jednym z kuluarowych spotkań, że nie będzie żałował sektora.

Również z moich nieoficjalnych rozmów z otoczeniem bankowym wynika, że spodziewa się on, iż w przedwyborczych okresie pojawią się ze strony rządu jakieś kolejne pomysły kierowane do klientów banków.

.20220425 Katowice | XIV Europejski Kongres GospodarczyBanki podsuwają klientom aneksy do kredytów z WIBOR-em. Podpisać?

  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl
Zobacz wideo Ile kosztuje paliwo w Chorwacji po wprowadzeniu euro? Sprawdzamy

Wakacje kredytowe na razie do końca 2023 r. 

W ramach wakacji kredytowych można było zawiesić płatność dwóch rat w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (czyli w sierpniu i wrześniu oraz w dwóch z trzech miesięcy: październik, listopad, grudzień). W 2023 r. wakacjom kredytowym podlega jedna rata w każdym kwartale.

Okres spłaty kredytu zostanie wydłużony o tyle miesięcy, w ilu kredytobiorca skorzystał z wakacji kredytowych. Przykładowo, jeśli pierwotnie spłata kredytu miała zakończyć się w grudniu 2030 r., to po ośmiu ominiętych ratach w ramach wakacji kredytowych okres spłaty zakończyłby się w sierpniu 2031 r.

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Plaga złośliwego oprogramowania. Miliony telefonów z systemem Android są fabrycznie zawirusowaneTo złośliwe oprogramowanie może wyczyścić ci konto. Polska na liście zagrożonych krajów

Wakacje kredytowe na pomoc złotówkowiczom

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone od sierpnia 2022 r. Ich celem jest ulga dla kredytobiorców - co ważne, tylko "złotówkowiczów", choć np. raty frankowiczów też mają obecnie rekordy. Po tym, jak Rada Polityki Pieniężnej łącznie podniosła stopy o 665 pb (z 0,10 proc. do 6,75 proc.) na przestrzeni niecałego roku - od października 2021 r. do września 2022 r. - niektóre raty wzrosły dwukrotnie. Problem dotyczy szczególnie relatywnie "nowych" kredytów, tj. zaciągniętych w ostatnich latach. 

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że do końcówki listopada 2022 r. banki zaraportowały do bazy BIK 1,07 mln rachunków kredytów mieszkaniowych objętych wakacjami kredytowymi, o wartości do spłaty 270 mld zł.

***

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny mieszkań i koszty ich utrzymania oraz co się dzieje z kredytami hipotecznymi? Więcej na te tematy czytaj pod tym linkiem: next.gazeta.pl/nieruchomosci (i podpinamy link: https://next.gazeta.pl/nieruchomosci

Więcej o: