Wakacje kredytowe mają zostać wydłużone przynajmniej o rok - taki pomysł, według źródeł serwisu money.pl, dojrzewa w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego.
Według naszych rozmówców - zarówno z otoczenia rządowego, jak i bankowego - pomysł leży na stole w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego i czeka na swoją kolej
- pisze serwis. Z sektora bankowego Karolina Wysota z money.pl słyszy, że "nie ma on wątpliwości" co do wydłużenia wakacji kredytowych. Morawiecki miał zapowiedzieć na jednym z kuluarowych spotkań, że nie będzie żałował sektora.
Również z moich nieoficjalnych rozmów z otoczeniem bankowym wynika, że spodziewa się on, iż w przedwyborczych okresie pojawią się ze strony rządu jakieś kolejne pomysły kierowane do klientów banków.
W ramach wakacji kredytowych można było zawiesić płatność dwóch rat w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (czyli w sierpniu i wrześniu oraz w dwóch z trzech miesięcy: październik, listopad, grudzień). W 2023 r. wakacjom kredytowym podlega jedna rata w każdym kwartale.
Okres spłaty kredytu zostanie wydłużony o tyle miesięcy, w ilu kredytobiorca skorzystał z wakacji kredytowych. Przykładowo, jeśli pierwotnie spłata kredytu miała zakończyć się w grudniu 2030 r., to po ośmiu ominiętych ratach w ramach wakacji kredytowych okres spłaty zakończyłby się w sierpniu 2031 r.
Wakacje kredytowe zostały wprowadzone od sierpnia 2022 r. Ich celem jest ulga dla kredytobiorców - co ważne, tylko "złotówkowiczów", choć np. raty frankowiczów też mają obecnie rekordy. Po tym, jak Rada Polityki Pieniężnej łącznie podniosła stopy o 665 pb (z 0,10 proc. do 6,75 proc.) na przestrzeni niecałego roku - od października 2021 r. do września 2022 r. - niektóre raty wzrosły dwukrotnie. Problem dotyczy szczególnie relatywnie "nowych" kredytów, tj. zaciągniętych w ostatnich latach.
Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że do końcówki listopada 2022 r. banki zaraportowały do bazy BIK 1,07 mln rachunków kredytów mieszkaniowych objętych wakacjami kredytowymi, o wartości do spłaty 270 mld zł.
***
Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny mieszkań i koszty ich utrzymania oraz co się dzieje z kredytami hipotecznymi? Więcej na te tematy czytaj pod tym linkiem: next.gazeta.pl/nieruchomosci (i podpinamy link: https://next.gazeta.pl/nieruchomosci