Nowelizacja Kodeksu pracy z podpisem prezydenta. W środku praca zdalna i badanie trzeźwości pracownika

Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą m.in. pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników. Nowelizacja Kodeksu pracy to wdrożenie unijnych dyrektyw.

Nowelizacja Kodeksu pracy to wdrożenie unijnej dyrektywy 2019/1152 w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy. Przypomnijmy jednak, że polski rząd miał wdrożyć unijne dyrektywy do 2 sierpnia 2022 roku. Ostatecznie prezydent podpisał je 27 stycznia 2023 roku - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta

Zobacz wideo Trzy do pięciu dni niedyspozycji chorobowej? NIL tłumaczy, o co chodzi w ich pomyśle

Kontrole trzeźwości w pracy 

Zmiany w kodeksie zakładają m.in. możliwość sprawdzenia, czy pracownik jest trzeźwy oraz przeprowadzenia badania pod kątem obecności "środków działających podobnie do alkoholu". Mowa m.in. o narkotykach. Obecnie taka możliwość istnieje wyłącznie w sytuacji, gdy pracownik jest wyraźnie nietrzeźwy. W Gazeta.pl szczegółowo zmiany te opisał Robert Kędzierski.

Praca zdalna oraz praca hybrydowa 

Nowelizacja Kodeksu pracy reguluje kwestię pracy zdalnej i hybrydowej. Zgodnie z jego założeniami praca zdalna będzie mogła być wykonywana w całości lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika po wcześniejszym uzgodnieniu z pracodawcą.

W nowelizacji znalazło się też pojęcie okazjonalnej pracy zdalnej - na wniosek pracownika, chodzi o nie więcej niż 24 dni w roku - np. w sytuacji, gdy pracownik musi zająć się chorym dzieckiem. To o 7 dni mniej niż domagali się m.in. politycy Kolacji Obywatelskiej. Takie rozwiązanie rekomendowała także Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach.

Zgodnie z ustawą pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do czwartego roku życia, opiekunom osób z niepełnosprawnością oraz kobietom w ciąży, chyba że obecność na miejscu jest konieczna ze względu na rodzaj stanowiska - np. gdy ktoś jest strażakiem albo policjantem.

Więcej o Kodeksie pracy przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem przepisów dotyczących pracy zdalnej i uchylanej telepracy - przepisy te wejdą w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia.

***

Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca.

Więcej o: