Dodatkowy dzień wolny od pracy uchwalony przez Sejm. Teraz ustawą zajmie się Senat

Sejm uchwalił ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, w której znalazła się także wrzutka dotycząca krwiodawców. Zgodnie z nią za oddanie krwi przysługiwać będą dwa dni wolnego. Do tej pory przepisy te obowiązywały tylko na czas stanu zagrożenia epidemicznego.

Od 26 stycznia 2021 r. honorowy krwiodawca, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, ma prawo do dwóch dni zwolnienia od pracy (w dniu donacji oraz dzień po). Przed pandemią honorowym dawcom przysługiwał tylko jeden dzień wolnego. Sejm uchwalił niedawno ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, w której znalazła się także wrzutka dotycząca krwiodawców.

Zobacz wideo Test CRP - Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Dodatkowy dzień wolny od pracy za oddanie krwi - zmiany

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej wprowadza na stałe dwa dni wolnego za honorowe oddanie krwi. Przepisy będą więc obowiązywać także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Przedłużenia nie znalazł natomiast zapis, mówiący o 33-procentowej uldze, przysługującej na przejazdy komunikacją krajowej kolei osobom, które krew oddały co najmniej trzy razy. Aktualnie prace nad ustawą nie zostały jednak jeszcze zakończone - teraz zajmie się nią Senat.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatkowy dzień wolny dla krwiodawców. Pracodawcy nie są zadowoleni?

Jak podaje portal prawo.pl, resort zdrowia tłumaczył zmiany zapotrzebowaniem na krew podczas leczenia pacjentów onkologicznych. Zasłużony Honorowy Dawca Krwi Łukasz Szaniawski podkreślał, że w onkologii najpotrzebniejsze są płytki krwi, ale pobieranie ich z pełnej krwi jest nieefektywne, bo uzyskuje się ich niewiele. Wrzutka ma być więc zachętą dla potencjalnych krwiodawców.

Prawo.pl pisze jednak, że z przepisów nie są zadowoleni pracodawcy. - Z perspektywy pracodawców dodatkowy dzień wolny stanowi trudność przede wszystkim o charakterze organizacyjnym. Każda absencja pracownika w pracy wiąże się ponadto z określonymi wydatkami. Przede wszystkim z kosztem zapłaty wynagrodzenia za dzień zwolnienia oraz kosztami jego zastępstwa - tłumaczyła portalowi ekspertka prawa pracy Pracodawców RP Katarzyna Siemienkiewicz.

Więcej o: