Elżbietę II zastąpią Aborygeni. Australia podjęła historyczną decyzję

Nie Karol III, a Aborygeni zastąpią Elżbietę II na australijskich banknotach. Nowy brytyjski król nie zniknie jednak całkowicie z australijskiej waluty.

Australijski banknot o nominale 5 dolarów nie będzie miał już wizerunku obecnego monarchy Królestwa Brytyjskiego. Wizerunek Elżbiety II zastąpi nie Karol III, a Aborygeni - poinformował Bank Rezerw Australii (BRA). Bez zmian pozostanie druga strona banknotu, która przedstawia australijski parlament. 

Zobacz wideo 19 września 2022 r. pożegnaliśmy królową Elżbietę II

Australia zastąpi Elżbietę II Aborygenami. Karol III nie trafi na banknoty

BRA poinformowało, że nowy projekt banknotu ma "uhonorować Pierwszych Australijczyków" (ang. First Australians). Pracę nad wzorem mają być oczywiście konsultowane z tą grupą, do której wliczają się Aborygeni oraz wyspiarze z Cieśniny Torresa. To potomkowie najstarszej na świecie kultury, która nieprzerwanie trwa od ponad 65 tys. lat. Dziś stanowią 3,2 proc. z 25 mln mieszkańców Australii - pisze CNN.

Bank szacuje, że może minąć kilka lat, zanim nowe banknoty trafią do obiegu. Inaczej niż w Wielkiej Brytanii banknoty z wizerunkiem Elżbiety II wciąż będą prawnie legalnym środkiem płatności. Nie zmieni się to nawet wtedy, gdy pojawią się te z wizerunkiem Pierwszych Australijczyków.

Brytyjska monarchia nie znika całkowicie z Australii

Choć wiele osób odczuwa sentyment do brytyjskiej monarchini, to dla równie dużej grupy Elżbieta II była symbolem kolonializmu. Australia nie wykorzystała jednak śmierci królowej, by całkowicie odciąć się od swojej historii. Wizerunek Karola III będzie bowiem bity na monetach. Mennica Australijska ma zacząć ich produkcje w drugiej połowie tego roku. Projekt monet powinien zostać niedługo pokazany. 

Więcej o: