Kolejne negocjacje zakończone fiaskiem. JSW będzie protestować w Warszawie i domaga się podwyżek

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie dogadali się z zarządem w sprawie podwyżek i zapowiedzieli, że 10 lutego pojawią się w Warszawie na manifestacji. Podwyżki zaproponowane przez zarząd uznali za zbyt niskie.

W czwartek 2 lutego odbyła się kolejna tura negocjacji między górnikami a zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która zakończyła się brakiem porozumienia. Związki domagają się podwyżek wynagrodzeń o 25 proc. i wskazują na wyniki finansowe spółki. 

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 142

Górnicy żądają podwyżki płacy zasadniczej 

"Wynik finansowy netto górnictwa węgla kamiennego wyniósł 7,328 mld zł za trzy kwartały 2022 roku (w tym zysk netto JSW S.A. osiągnął rekordowy poziom 6,36 mld zł, czyli 86 proc. całości zysku). Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj mają zapewnione podwyżki. JSW S.A. i LW Bogdanka dalej na nie czekają" - piszą związkowcy na Facebooku. 

Jak czytamy dalej: "Zarobki w górnictwie już dawno przestały być konkurencyjne na rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie w produkcji jest o 20-30 proc. wyższe niż w usługach, stąd też porównywanie średniego zarobku mija się z celem. Oczywiście w mediach jest nadal nagonka na branżę górniczą. Wciąż jesteśmy dyżurnym chłopcem do bicia. A w szczególności jest nim JSW S.A." - tłumaczą. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Górnicy będą protestować w Warszawie 

Podczas spotkania zarząd zmienił swoje wcześniejsze stanowisko i zaproponował wzrost stawek płacy zasadniczej od 1 stycznia tego roku o 12 proc. Wcześniej nie przewidywał żadnych podwyżek. Obiecano również, że po pierwszym półroczu zostanie dokonana analiza sytuacji finansowej spółki i wtedy zapadnie decyzja w sprawie ewentualnego wzrostu wynagrodzeń. Propozycja ta została odrzucona przez związkowców. W negocjacjach z zarządem pomagał moderator - senator Wojciech Piecha. 

"Zmodyfikowana propozycja w stosunku do poprzedniej jest o wiele lepsza, ale również nie do przyjęcia, ponieważ nie rekompensuje inflacji za 2022 r. i prognozowaną inflację za 2023 r." - tłumaczą przedstawiciele JSW.  

W związku z brakiem porozumienia zapowiedziano, że 10 lutego zostanie przeprowadzona akcja protestacyjna w Warszawie pod Ministerstwem Aktywów Państwowych. W tym celu związki rozpoczęły zapisy dla chętnych na wyjazd na protest. "Chcemy godnie zarabiać, a nasz głos musi zostać usłyszany" - podkreślają. 

Więcej o: