"Służby pocztowe" zajrzały do auta przez szybę i zrobiły zdjęcia. Chcą opłaty zaległego abonamentu RTV

Poczta Polska wysłała list gdańskiemu przedsiębiorcy, w którym domaga się opłacenia zaległego abonamentu radiowego. Mężczyzna wskazał, że spółka wystosowała swoje żądania na podstawie... zdjęcia wnętrza samochodu.

Przedsiębiorca z Gdańska, który wrzucił już usunięty post do sieci i prosił o anonimowość, twierdzi, że jego samochód został skontrolowany. 

Poczta Polska przeprowadziła kontrolę samochodu na parkingu. Na podstawie zdjęcia domaga się opłaty za abonament RTV

Mężczyzna pokazał zawiadomienie, które otrzymał od Poczty Polskiej o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego, protokół przeprowadzonej kontroli oraz zdjęcia. Jak wynika z zawiadomienia, fotografie zostały wykonane w trakcie kontroli, która miała miejsce na parkingu 19 lipca 2022 roku. 

Prawnicy: Weryfikacji nie sposób dokonać przez szybę samochodu

Czy Poczta Polska słusznie domaga się od przedsiębiorcy opłacenia abonamentu radiowego? Orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego pokazują, że spółce bardzo trudno jest przeprowadzić skuteczne kontrole. Pracownik poczty musiałby uruchomić odbiornik lub poprosić o włączenie urządzenia jego użytkownika, żeby sprawdzić, czy odbiór stacji radiowych jest możliwy.

- Gdy odbiorniki są w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, można stwierdzić obowiązek abonamentowy. Przy czym to, czy odbiornik jest w takim stanie, należy do stanu faktycznego, a zatem nie jest objęte domniemaniem - należy więc to wykazać w trakcie kontroli - wyjaśniają przedstawiciele Kancelarii Prawnej Media w rozmowie z serwisem Wirtualne Media.

- Weryfikacji nie sposób dokonać przez szybę samochodu, lecz poprzez rzeczywiste uruchomienie urządzenia i ustalenie, czy urządzenie zdolne jest natychmiast odebrać program. Oznacza to, że udział użytkownika samochodu w przeprowadzanej kontroli jest nieodzowny, a kontrola przeprowadzona "po cichu" przeprowadzona jest w sposób wadliwy - mówili Aleksandra Kolbusz i Sebastian Urban z Kancelarii Prawnej Media.

Abonament RTV w górę. Ile wynosi opłata w 2023 roku?

Abonament RTV w 2023 roku za radio wynosi 8,70 zł miesięcznie (wzrost z 7,50 zł względem 2022 roku), a za telewizję jest to 27,30 zł (wcześniej 24,50 zł). W przypadku wniesienia opłaty za obecność telewizora w domu nie trzeba płacić dodatkowo za obecność radia w samochodzie (wyjątkiem są przedsiębiorcy).

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kara za niepłacenie abonamentu RTV jest dość wysoka. To 30-krotność miesięcznej stawki abonamentu (w związku z podwyżkami od tego roku, wzrosła też wysokość kar) oraz konieczność opłacenia zaległych opłat.

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem
Więcej o: