Emerytura Lecha Wałęsy. Były prezydent musi dorabiać. "Żona robi zakupy. Zabiera mi wszystko"

Lech Wałęsa zdradził, ile wynosi jego emerytura. Były prezydent powiedział, że dorabia za granicą i "odbija się od dna bankructwa". - Żona zabiera mi wszystko i wydaje na swoje potrzeby - mówił w rozmowie z portalem o2.pl.

W listopadzie 2020 roku Lech Wałęsa mówił, że "jest bankrutem". - Liczyłem, że tak, jak było, będzie zawsze, więc rozdawałem, a nie gromadziłem. Dzisiaj już nie mam co rozdawać - wskazywał w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Natomiast w ubiegłym roku podkreślał, że jego emerytura jest za niska w dobie drożyzny i z tego powodu musi dorabiać za granicą.

Tyle wynosi emerytura Lecha Wałęsy. "Uczestniczę w wykładach. Tak uzupełniam luki w moich finansach"

Były prezydent przyznał, że jego emerytura wynosi obecnie "11-13 tys. złotych netto". - Od lat emerytura mi nie rośnie, a podwyżki jakoś omijają - powiedział w rozmowie z serwisem o2.pl, obwiniając rząd za obecną sytuację w Polsce. - Jaka władza, taka sytuacja w kraju - dodał.

Na szczęście to moja żona codziennie chodzi na zakupy spożywcze. Cieszę się, że nie muszę oglądać tych kolosalnych kwot za produkty, które leżą na sklepowych półkach. Niemniej to z mojej kieszeni są one kupowane

- powiedział Lech Wałęsa.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Były prezydent przyznał, że z powodu drożyzny "dostaje znacznie mniejsze porcje do zjedzenia na śniadania, obiady i kolacje". - Żona zabiera mi wszystko i wydaje na swoje potrzeby. Nie wspomnę już o prezentach dla dzieci. Im też pomagam. Muszę, bo tego oczekują - wskazał.

Aby sprostać finansowym wyzwaniom, Wałęsa dorabia za granicą. - Uczestniczę w wykładach dla różnych grup społecznych, politycznych, biznesowych. [...] W ten sposób uzupełniam luki w moich finansach - wyjaśnił.

Emerytura Lecha Wałęsy a emerytura minimalna. Świadczenia wzrosną, podniesie je waloryzacja

Emerytura Lecha Wałęsy jest wielokrotnie większa od emerytury minimalnej, która w 2023 roku wzrośnie dzięki waloryzacji.

Waloryzacja emerytur od 1 marca br. wyniesie 14,8 proc., przynajmniej 250 zł brutto. Najniższa emerytura wzrośnie z 1338,44 zł brutto (ok. 1218 zł na rękę) do 1588,44 zł (tj. 1445 zł). O mniej niż 250 zł pójdą w górę świadczenia osób bez prawa do emerytury minimalnej. Dokładne wyliczenia emerytur po waloryzacji można sprawdzić w poniższym artykule:

***

Ile wynoszą emerytury i jak będą rosnąć? Czyje świadczenia wzrosną najmocniej? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/emerytury

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR
Więcej o: