PIT 2023. Wspólne rozliczenie małżonków. Kiedy można na nim skorzystać?

Rozliczenie PIT z małżonkiem to jeden z najefektywniejszych sposobów obniżenia podatku dochodowego. Istnieją jednak przypadki, w których wspólne rozliczenie nie przynosi zamierzonych korzyści, a wręcz powoduje stratę w stosunku do rozliczenia samodzielnego. Wyjaśniamy, kiedy złożenie wspólnego zeznania podatkowego się opłaca.

W ostatnich latach zasady wspólnego rozliczenia małżonków uległy zmianie. W ramach Polskiego Ładu wspólnie rozliczyć mogą się zarówno osoby, które pozostawały w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, jak i te, które zawarły związek małżeński w trakcie 2022 roku i pozostały w nim do końca roku podatkowego. 

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem pozwala w wielu przypadkach obniżyć podatek dochodowy. Wówczas podatek wylicza się sumując najpierw dochody małżonków, następnie te dzieli się na dwa. Dopiero otrzymana finalna kwota decyduje o wysokości podatku. Powoduje to, że zarówno mąż, jak i żona zostają równomiernie opodatkowani i żadne z nich nie trafia do wyższego progu skali podatkowej. 

Kiedy rozliczenie PIT za 2022 z małżonkiem jest korzystne?

Od 1 stycznia 2022 roku w ramach Polskiego Ładu zwiększony został I próg podatkowy z 85 528 zł do 120 tys. zł. W związku z tym pojawiło się kilka przypadków, kiedy rozliczenie się ze współmałżonkiem może przynieść naprawdę duże korzyści. Pierwszy z nich jest wówczas, kiedy jeden ze współmałżonków nie zarabia w ogóle. W takim przypadku nie może skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek. W praktyce przy rozliczeniu kwota zmniejszająca obniży dodatkowo wspólne zarobki, ponieważ zostanie odjęta od połowy zarobków małżonka, który posiada wynagrodzenie.

Drugi przypadek jest wtedy, kiedy jeden ze współmałżonków zarabia bardzo mało, a roczny dochód drugiego przekracza 120 tys. zł, czyli I próg podatkowy. Wówczas po zsumowaniu ich dochodów i podzieleniu ich na pół, może okazać się, że oboje zapłacą 12 proc. PIT.

Istotne jest, że wniosek o rozliczenie się wraz z małżonkiem można złożyć po 2 maja 2023 roku, czyli po obowiązującym terminie składania deklaracji. Można wówczas złożyć korektę zeznania podatkowego z dołączonym wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. 

Kiedy wspólne rozliczenie się nie opłaca?

Istnieją jednak sytuacje, gdy wspólne rozliczenie podatku zupełnie się nie opłaca. Stać się tak może, gdy zarówno dochód jednego, jak i drugiego małżonka będzie w przedziale od 30 tys. zł do 120 tys. zł, a także, gdy dochód jednego i drugiego będzie wyższy niż 120 tys. zł. Jak tłumaczy portal "Business Insider" wówczas oboje będą musieli zapłacić 32 proc. podatek, więc wspólne rozliczenie niczego nie zmieni. W wielu przypadkach wspólne rozliczenie podatkowe jest więc neutralne. Nie ma znaczenia, czy składa się dwie indywidualne deklaracje podatków, czy jedną wspólną, ponieważ podatek wyniesie tyle samo.

Więcej o: