Dorabiasz na emeryturze? Ostrzegamy przed stratą świadczenia. Nowe limity

Emerytów oraz rencistów, którzy dorabiają do emerytury, będą od przyszłego miesiąca obowiązywały nowe limity zarobkowe. Po ich przekroczeniu ZUS może zmniejszyć lub nawet całkowicie zawiesić świadczenie emerytalne.

Renciści i emeryci, którzy nie są zadowoleni ze swojego budżetu, mają możliwość dorabiania do świadczenia. Część z nich obowiązują jednak ważne limity, które zmieniają się co kilka miesięcy. Kolejna taka zmiana nastąpi w maju oraz kwietniu tego roku, ale wysokość tych limitów jest już znana.

Limity dorabiania do emerytury obowiązują jedynie osoby, które świadczenie pobierają, ale nie ukończyły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). 

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Dorabianie na wcześniejszej emeryturze

Limity dorabiania do emerytury dotyczą granicznej kwoty przychodu. Po jej przekroczeniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych może bowiem stosownie zmniejszyć kwotę świadczenia, a w niektórych przypadkach nawet je zawiesić. Co ważne, dzieje się tak tylko w przypadku zarobków pochodzących z działalności objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi - chodzi np. o umowę o pracę.  

Limity dorabiania do emerytury zmieniają się co kwartał. Po raz ostatni miało to miejsce 1 grudnia, a ustalone wtedy limity obowiązywały do końca lutego bieżącego roku. Są one bowiem uzależnione od średniej płacy krajowej. 

Nowe limity dla dorabiających seniorów 

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, w czwartym kwartale bieżącego roku średnie wynagrodzenie wzrosło do 6733,49 zł (w trzecim kwartale było to 6480,67 zł). Oznacza to, że limity dorabiania do emerytury również wzrosły.   

Aby dorabiać bez konsekwencji, należy zmieścić się w limicie do 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli dokładnie do 4713,50 zł. Po przekroczeniu tej kwoty świadczenie zostanie odpowiednio pomniejszone. Jeśli nasz przychód przekroczy jednak 130 proc. średniego wynagrodzenia, czyli 8753,60 zł, świadczenie zostanie zawieszone. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Limity dla emerytów. Kogo dotyczą?

Osoby, które mają prawo do emerytury lub renty i do niej dorabiają, ale ukończyły już powszechny wiek emerytalny, nie są objęte limitami. Nie muszą się nimi przejmować także osoby pobierające rentę dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych (o ile niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą) lub osoby posiadające prawo do emerytury częściowej.  

Więcej o: