Czy emeryt musi składać PIT? Czy ZUS sam rozlicza z emerytury? Twój e-PIT również dla seniora

Emerytura zwalnia od obowiązku składania PIT? W pytaniach do redakcji Gazeta.pl coraz częściej pojawiają się takie wątpliwości. Kto zatem musi złożyć oświadczenie podatkowe? Wyjaśniamy.

Emerytura to okres, w którym sporo osób cieszy się jesienią życia, inni podejmują jeszcze stałą lub czasową aktywność zawodową. Dlatego też wiele osób pyta, "Czy emeryt musi złożyć PIT?". 

Tego typu pytania przychodzą też na mailową skrzynkę Gazeta.pl. Wątpliwości mają głównie ci, którzy oprócz emerytury uzyskali też inne świadczenia. 

- W ubiegłym roku pracowałam na umowę zlecenie i otrzymałam PIT-11. W rubryce "dochody" jest wpisana kwota 1500 zł, są odprowadzone składki do ZUS - pisze jedna z czytelniczek, która nie jest pewna, co z zeznaniem i co z ewentualnym podatkiem.

Czy emeryt musi składać PIT? 

Zacznijmy od prostej odpowiedzi. Emeryt, podobnie jak osoba pracująca, nie ma już obowiązku wypełnienia formularza PIT. Od kilku lat formularze "same się wysyłają". Nie trzeba nic robić, nigdzie się logować, chodzić na pocztę lub do urzędu. Nie oznacza to jednak, że PIT jako taki znika. I nie oznacza to też, że sytuacja wszystkich emerytów jest identyczna. 

Wszystko zależy od tego, czy emeryt uzyskał w danym roku podatkowym dochody/przychody poza emeryturą.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne) Emeryci, którzy dorabiali, mogą dopłacić do PIT. Ekspert podaje kwoty

Emerytura bez dorabiania? ZUS sam cię rozliczy

Emeryci, którzy pobierali jedynie świadczenie takie jak emerytura czy renta, są rozliczani przez ZUS lub KRUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (lub inny organ rentowy) przygotowuje formularz o nazwie PIT-40A/PIT-11A. To ZUS składa dokument w urzędzie skarbowym, świadczeniobiorca dostaje jedynie jego kopię. I tu ważna wskazówka - urząd po prostu wykreśla z nagłówka dokumentu odpowiednią frazę. Ci, którzy nie pracowali na emeryturze, otrzymają więc dokument o nagłówku "PIT-40A". 

Jeśli ZUS wystawia podatnikowi PIT-11A to i on automatycznie trafia do skarbówki. Tak jak w przypadku osób zatrudnionych na etat. Ten formularz można wykorzystać, by samodzielnie złożyć PIT-37 (rzadziej PIT-36).

. Waloryzacja emerytur. O tyle więcej będziesz dostawać od marca [TABELA]

Emerytura? Jeśli nie rozliczył cię ZUS, automatycznie rozliczy cię fiskus

Emeryci, podobnie jak pracujący, nie mają obowiązku logowania się i zatwierdzania zeznań podatkowych. 2 maja 2023 system automatycznie uzna je za zaakceptowane i samodzielnie wyśle do ZUS.  Od kilku lat działa w Polsce system Twój e-PIT. Rozliczenie z fiskusem jest automatyczne.

Urzędnicy sami przygotowują dla nas PIT-37, a my od 15 lutego możemy do zeznania zajrzeć, rozliczyć się z małżonkiem, wskazać ulgi, które chcemy odliczyć. Logując się na portal Twój e-PIT poznamy też wysokość zwrotu podatku lub dopłaty. 

Podatnik może jednak w takie zeznanie zajrzeć, sprawdzić je, wprowadzić korekty, własne ulgi, zmienić formularz (np. na PIT-36, gdy uzyskano dochody z zagranicy), rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: