Ile kosztuje wizyta Bidena w Polsce? Sam lot Air Force One w jedną stronę to ponad milion dolarów

Godzina lotu Air Force One kosztuje ponad 200 tysięcy dolarów, a to dopiero początek wydatków związanych z wizytą Joe Bidena w Polsce.

Pomocne w określeniu, ile mogła kosztować wizyta Joe Bidena w Polsce, są raporty Government Accountability Office (GAO), które jest odpowiednikiem Najwyższej Izby Kontroli (NIK). Raporty prześledził Business Insider, który podaje jako przykład, że w 1998 r. trzydniowa podróż Billa Clintona do Chile kosztowała 10,5 mln dolarów, ośmiodniowa do Chin - 18,8 mln dol., a 11-dniowa do sześciu państw Afryki - 42,8 mln dol.

Portal wyliczył - biorąc pod uwagę wskaźnik inflacji - że dziś koszty te wyniosłyby odpowiednio: 19,34 oraz 77,46 mln dol.

GAO skontrolowało też wydatki na podróże Donalda Trumpa. Trzy loty do jego hotelu w Mar-a-Lago na Florydzie w 2017 r. kosztowały amerykańskiego podatnika w sumie 13,6 mln dol., z czego około 10,6 mln pochłonęło wykorzystanie państwowych samolotów i łodzi.

3 mln dol. przeznaczono z kolei na wynagrodzenia, transport, zakwaterowanie i wyżywienie pracowników administracji. Business Insider podkreśla, że nie są to pełne koszty, bo zestawienie nie uwzględnia wydatków Secret Service.

Więcej wiadomości o wizycie Joe Bidena w Polsce na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Wizyta Joe Bidena w Polsce. Godzina lotu Air Force One kosztuje 206 tysięcy dolarów

Szacuje się, że godzina lotu Air Force One (tak nazywany jest każdy samolot amerykańskich sił powietrznych, na którego pokładzie znajduje się urzędujący prezydent USA), obecnie - Boeinga 747-200B, kosztuje około 206 tys. dol. Bezpośredni lot z Warszawy do Waszyngtonu trwa ok. dziewięć godzin - odległość między miastami to 7 198 km. 

W ochronę głowy państwa włączone są też samoloty wojskowe AWACS i tzw. Doomsday plane. Należy dodać także wydatki poniesione na paliwo m.in. dla Cadillaca One. Business Insider przypomina, że odwiedziny amerykańskiego prezydenta to koszt również dla polskiej policji i Służby Ochrony Państwa. 

Zobacz wideo Joe Biden w Polsce, Warszawa stoi w korkach. Tak wyglądały zamknięte ulice 21 lutego

Gdzie nocował Joe Biden?

Joe Biden nocował w hotelu Marriott w centrum Warszawy. Ze względu na remont apartamentu prezydenckiego amerykański przywódca został ugoszczony w apartamencie wiceprezydenckim. Jak informuje "Fakt", jedna noc w nim kosztuje od 6,5 tys. zł do 8,5 tys. zł.

Więcej o: