Nowy podatek uderzy w producentów żywności. Ceny w sklepach mogą pójść w górę

Nowy podatek zapłacą firmy, które skupują lub przetwarzają produkty rolne. Nie będzie wielki, jednak istnieją obawy, że i tak przełoży się na wzrost cen. A nawet odwrót od polskich płodów rolnych na rzecz tych pochodzących z zagranicy.

Nowy podatek - tak w istocie można określić skutek, jaki spowoduje przyjęcie nowego projektu Ministerstwa Rolnictwa. Resort chce bowiem powołać Fundusz Ochrony Rolnictwa. Podmioty, które prowadzą skup, przechowują lub przetwarzają produkty rolne, będą musiały odprowadzić niewielką opłatę. Wyniesie ona 0,25 proc. wartości netto kupowanych produktów, co ma przełożyć się na roczne wpływy do Funduszu w wysokości 170 mln zł - informują Wiadomości Handlowe. 

Zobacz wideo "Lasy Państwowe zasłaniają się "tajemnicą przedsiębiorstwa". To łamanie wszelkich zasad transparentności"

Ceny wzrosną. Ministerstwo to przyznaje, ale wzrost ma być mikroskopijny

Ceny żywności po wprowadzeniu nowej daniny mogą wzrosnąć. Przyznaje to sam resort rolnictwa, który wyliczył nawet, że konsumenci różnicy nie powinni odczuć, ceny wzrosną bowiem o 0,06 proc. Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" alarmuje, że koszty producentów i przetwórców będą większe. Konieczne będzie bowiem stworzenie systemu raportowania, co będzie wymagać nakładów. 

Nie ma też pewności, że raz wprowadzona opłata nie zostanie w przyszłości powiększona. Rolnicy obawiają się, że kolejne, stosunkowo niewielkie obciążenie i tak może skłonić część przetwórców, by sięgać po warzywa z zagranicy, gdzie "podatek" nie obowiązuje. 

zeznania podatkowe, zdjęcie ilustracyjneRozliczenie PIT 2023. Ministerstwo Finansów wprowadza nowe udogodnienie

Nowy podatek? Fundusz ma chronić rolników

Według zamysłu ministerstwa rolnictwa fundusz ma chronić rolników przed niewypłacalnością pośredników i zapewniać im środki w przypadku oszustwa. Jeden z przykładów to sprawa jednej z sandomierskich spółek. Były prezes spółki sadowniczej został oskarżony o oszustwa. Pieniądze za owoce przestały trafiać do sprzedawców, a oskarżony miał doprowadzić do wyłudzenia ok. 12 mln zł na szkodę ponad 200 podmiotów. 

W przypadku podobnych incydentów rolnicy będą mogli wystąpić o wypłatę do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Małżeństwo (zdjęcie ilustracyjne)Wspólne rozliczenie małżonków. Kiedy można na nim skorzystać?

Więcej o: