Andrzej Duda: Rozmawiałem z Joe Bidenem o wspólnej produkcji amunicji

- Rozmawiałem z prezydentem Joe Bidenem o rozpoczęciu wspólnej produkcji amunicji - powiedział po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Polski Andrzej Duda.

- Mogę ujawnić, że rozmawiałem z prezydentem Joe Bidenem na temat rozpoczęcia wspólnej produkcji militarnej, np. amunicji. Można powiedzieć, że rozmowa na ten temat została rozpoczęta na tym najwyższym prezydenckim poziomie ze Stanami Zjednoczonymi. Na pewno te rozmowy będą kontynuowane - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która rozpoczęła się w piątek o godz. 12:00. Zapytany o kwestię dostawy samolotów MiG-29 czy F-16 dla Ukrainy, wyjaśnił: "W kwestii samolotów nie było rozmów z prezydentem USA".

F-16 czy MiG-29? Andrzej Duda: Nasze stanowisko w tej kwestii jest jasne

- Nasze stanowisko w tej kwestii jest jasne. Jeżeli będzie taka inicjatywa, to w pierwszej kolejności jesteśmy gotowi przekazać MiG-i-29, które jeszcze mamy, a które strona ukraińska może użyć właściwie natychmiast, biorąc pod uwagę obecne umiejętności, zdolności ukraińskich pilotów - mówił Duda.

W trakcie posiedzenia RBN prezydent mówił o czołgach Leopard dla Ukrainy i wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie. - To pierwsze czołgi, które dotrą na Ukrainę z tej koalicyjnej pomocy czołgowej, w której od samego początku jesteśmy inicjatorem - wskazał. Andrzej Duda ocenił, że Polska "dzierży palmę pierwszeństwa" w kwestii dostarczania czołgów Ukrainie.

- Równolegle przez polskich, kanadyjskich i norweskich instruktorów w centrum szkolenia Leopard w Świętoszowie szkoleni są ukraińscy żołnierze - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na posiedzeniu RBN. Informacyjna Agencja Radiowa ustaliła, że chodzi o pluton czołgów. Szkolenia kolejnych załóg prowadzone przez żołnierzy z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej trwają w Polsce, na poligonie w Świętoszowie. Łącznie Polska zdecydowała o przekazaniu ukraińskiemu wojsku 14 czołgów Leopard 2A4.

Zobacz wideo Banachewycz: Trwa zapewne dyplomatyczna ofensywa w sprawie wstąpienia Ukrainy do NATO
Więcej o: