Emerytury wyższe o 15 proc. Wnioski tylko do wtorku. Ekspert wylicza, o ile wzrośnie emerytura

Emerytury niektórych kobiet mogą być wyższe - twierdzi ekspert specjalizujący się w świadczeniach dla seniorów. Czasu na złożenie dokumentów jest jednak mało. Kto może wystąpić do ZUS o podniesienie emerytury? Ile można zyskać?

Emerytury w Polsce nie należą do najwyższych, dlatego wielu seniorów szuka sposobów, by podwyższyć wysokość świadczenia. Tomasz Lasocki, ekspert, który specjalizuje się właśnie w kwestiach emerytalnych, opublikował w mediach społecznościowych wpis, który może być sposobem na zwiększenie comiesięcznych wpływów. Kto może skorzystać z rozwiązania? Chodzi wyłącznie o kobiety. 

Zobacz wideo Starachowice. Wjechał na posesję i dachował, to już czwarta taka sytuacja

Emerytury wyższe o 15 proc. Ekspert podaje sposób. Trzeba złożyć ten wniosek do ZUS

Emerytura może być wyższa, jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzyma odpowiedni wniosek. Jak wyjaśnia ekspert, czasu na złożenie dokumentu nie jest wiele, bo termin mija z końcem lutego, czyli we wtorek. 

- Umożliwi pewnej grupie emerytek podwyższenie emerytury o ponad 15 proc.

- pisze ekspert. 

Przedstawia też bardziej szczegółowe wyliczenia.

- Dla kobiety urodzonej w marcu 1956 r. wniosek w lutym będzie oznaczał, że emerytura od marca będzie o 85 proc. niż dotychczasowa, zaś brak wniosku to wzrost o 62 proc.

- pisze. Dodaje przy tym, że w wyliczeniach założył, że subkonto stanowiło 15 proc.aktywów emerytki, której dotyczy przykład, a kobieta, przeszła na emeryturę w 2017 r. w miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego

Według oficjalnych danych GUS w ciągu roku cukier podrożał o 85 proc., mąka o 32,8 proc., jaja o 35,6 proc., ryż o 29,9 proc., mąka o 32,8 proc., pieczywo o 26,6 proc., mięso o 26,2 proc., ryby o 23,5 proc., mleko o 37,8 proc., sery i twarogi o 26,5 proc., a warzywa o 22,3 proc. 15. emerytura może stać się faktem. Ekspert analizuje wypowiedź premiera

Emerytura w górę. Termin złożenia wniosku mija 28 lutego

Tomasz Lasocki podaje także, że powyższa procedura dotyczy kobiet urodzonych między marcem a czerwcem 1956 r., pobierających emeryturę z ZUS przed październikiem 2017, w ich wypadku musi też być ustalona okresowa emerytura kapitałowa. 

- Jeśli w lutym złożą wniosek o przeliczenie emerytury, ich świadczenie będzie minimum o 15 proc. wyższe - zapewnia specjalista.

Emerytura a PIT Czy emeryt musi składać PIT? Czy ZUS sam rozlicza emerytury? Wyjaśniamy

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl