Wypłata trzynastej emerytury się opóźni? Tak wynika z wypowiedzi Mateusza Morawieckiego

Trzynasta emerytura będzie wypłacana w maju i czerwcu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek. To termin sprzeczny z tym zawartym w ustawie, która przewiduje, że pieniądze powinny trafić do seniorów już w kwietniu.

- Chcę obiecać stąd, tutaj, z Dolnego Śląska, że z całą pewnością będzie również w tym roku trzynasta emerytura wypłacana w maju, czerwcu. I czternasta emerytura w dalszej części roku - oświadczył w poniedziałek  27 lutego podczas wizyty w klubie seniora w Gryfowie Śląskim premier Mateusz Morawiecki. Nagranie z jego wypowiedzią zostało opublikowane na Twitterze Kancelarii Premiera.

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Trzynasta emerytura opóźniona? Co mówi ustawa?

Według ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów trzynasta emerytura powinna zostać przekazana seniorom razem z ich kwietniowym świadczeniem. Nie dotyczy to jedynie osób, które korzystają ze świadczeń przedemerytalnych lub z zasiłku przedemerytalnego. W ich przypadku termin wypłaty trzynastki przypada na maj. Jest to jednak niewielka grupa spośród wszystkich osób, którym przysługuje trzynasta emerytura.

Oznacza to, że termin wskazany 27 lutego przez premiera jest równoznaczny z opóźnieniem w wypłaceniu świadczenia. Jeśli rząd rzeczywiście zdecyduje się na przesuniecie terminu wypłaty trzynastek, będzie to wymagało nowelizacji ustawy o dodatkowym świadczeniu dla seniorów. Portal money.pl zwrócił się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i ZUS, odpowiedzialnego za wypłacanie trzynastej emerytury, z prośbą o komentarz do wypowiedzi premiera. Na razie nie otrzymał odpowiedzi.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile wyniesie trzynasta emerytura?

Wysokość trzynastej emerytury to w tym roku 1588,44 zł brutto, a więc równowartość minimalnej emerytury obowiązującej od marca bieżącego roku. Seniorzy czekają w tym roku także na czternastkę, której projekt  czeka na analizę Rady Ministrów.

Więcej o: