Waloryzacja emerytur. Dla części seniorów to koniec emerytury bez podatku. Kto będzie musiał zapłacić?

W marcu dzięki waloryzacji do emerytów trafią wyższe świadczenia. Dla części z nich oznacza to jednak koniec emerytury bez podatku. Wyjaśniamy, kto będzie musiał zapłacić podatek PIT.

Od 1 marca za sprawą 14,8 proc. waloryzacji zostaną podwyższone wszystkie świadczenia. W tym roku rząd zdecydował o wprowadzeniu waloryzacji kwotowo-procentowej. Najniższa emerytura wzrośnie z 1338,44 zł brutto, czyli około 1218 zł na rękę do 1588,44 zł brutto, czyli 1445 zł netto. O 250 zł zwiększą się także świadczenia osób, w przypadku których waloryzacja procentowa dawałaby niższą skalę podwyżki.

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Waloryzacja emerytur. Więcej seniorów zapłaci podatek od emerytury

Bałaganiarska reforma Polski Ład podwyższyła kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. W rezultacie świadczenia emerytalne do 2500 zł zwolnione są z podatku PIT. Za sprawą tegorocznej wysokiej waloryzacji emerytury części seniorów przekroczą próg 2500 brutto. Oznacza to, że takie osoby będą musiały zapłacić podatek dochodowy. Z wyliczeń dziennika "Fakt" wynika, że seniorzy, którzy do tej pory otrzymywali mniej niż 2200 zł miesięcznie, nie mają się o co martwić. Od marca jednak osoby, których świadczenie emerytalne wynosiło więcej niż podana kwota, będą miały potrąconą zaliczkę na podatek dochodowy. Im wyższe świadczenie, tym większy podatek zostanie potrącony z emerytury. Emeryt otrzymujący do marca 2023 roku 3000 brutto emerytury do tej pory musiał płacić 54 zł zaliczki. Od 1 marca jest to już 113 zł, czyli ponad dwa razy więcej. 

Waloryzacja emerytur. Trzynasta emerytura z podatkiem PIT

Nie tylko więcej emerytur zostanie opodatkowanych. Podatek zostanie także potrącony od trzynastki. To dodatkowe świadczenie dla każdego seniora wynosi tyle samo. Jest to wysokość minimalnej emerytury po waloryzacji, czyli 1588,44 zł brutto. Ostateczna kwota netto zależy jednak od wysokości emerytury. Jeżeli suma emerytury brutto i trzynastki brutto przekroczą kwotę 2500 zł, dodatkowe świadczenie zostanie pomniejszone o podatek PIT. W praktyce oznacza to, że osoby otrzymujące dotychczas emeryturę niższą niż 794 zł brutto nie będą płacić podatku od trzynastki. Im wyższa emerytura, tym urząd skarbowy więcej potrąci z dodatkowego świadczenia. 

Więcej o: