Bezrobocie. Są najnowsze dane. Te obszary Polski toną w coraz głębszej czerwieni [MAPA]

Bezrobocie w Polsce nie jest zjawiskiem jednorodnym dla całego kraju. Dowodzą tego dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Co widać na mapach?
Zobacz wideo Czopek: Wskaźnik PMI dla przemysłu jest dobry, dobrze został przyjęty przez rynki

"Według danych BAEL za czwarty kwartał 2022 roku najwyższa stopa bezrobocia występuje na południowym-wschodzie Polski. Tam też bezrobocie najsilniej wzrosło w trakcie roku (porównanie czwartego kwartału 2022 z czwartym kwartałem 2021). Na zachodzie kraju bezrobocie obniżyło się" - piszą analitycy PKO Research we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Bezrobocie w Polsce. Tu jest najwyższe

Z danych wynika też, ile wynosi bezrobocie w konkretnych województwach. Najwyższe jest w woj. lubelskim. Stopa bezrobocia wg BAEL w czwartym kwartale 2022 roku wyniosła tam 5,1. W woj. podkarpackim współczynnik jest niemal identyczny - wynosi 5. Wśród regionów z dużą stopą bezrobocia znalazły się także województwa: świętokrzyskie (4,0), łódzkie (3,9), kujawsko-pomorskie (3,9). W woj. dolnośląskim współczynnik wynosi 3,6. 

Najniższy współczynnik dotyczy woj. śląskiego (1,8) i wielkopolskiego (1,9). Niski jest także w woj. małopolskim (2,1) oraz zachodnio-pomorskim (2,0),  pomorskim (2,2). W warmińsko-mazurskim wynosi 3,3, a w mazowieckim i podlaskim 2,6. 

Praca zdalna (zdjęcie ilustracyjne) Praca zdalna oficjalnie zapisana w prawie. Kto zapłaci za prąd i internet?

Tak rosło bezrobocie

Dane pokazują też zmianę stopy bezrobocia wg BAEL w poszczególnych regionach. W porównaniu ostatniego kwartału roku 2022 z ostatnim kwartałem roku 2021 największy wzrost dotyczy woj. podkarpackiego. Współczynnik urósł tu o 1,5. W woj. lubelskim zwiększył się o 1,1. Spory wzrost odnotowało również woj. łódzkie (0,8). Wyraźnie stopa wzrosła też w województwach: podlaskim (0,6), świętokrzyskim (0,5) i pomorskim (0,5). 

Największy spadek odnotowano w woj. zachodnio-pomorskim (-2,0). Wyróżnia się także woj. małopolskie (-0,9) Wielkopolska (-0,7) oraz woj. opolskie (-0,6). Spadek odnotowały też woj. warmińsko-mazurskie (-0,4) i dolnośląskie (-0,2).

Bezrobocie według BAEL to wskaźnik mierzący liczbę osób bez pracy, które aktywnie jej szukają i są gotowe do podjęcia pracy w ciągu 2 tygodni. BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności) jest badaniem prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny w Polsce, mającym na celu określenie sytuacji na rynku pracy.

Wywiady Sroczyńskiego "Kobieta z rocznika 1986 dostanie najprawdopodobniej emeryturę minimalną"

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: