Cebula drożeje na potęgę. "Rekord dotąd nienotowany". Eksperci: "Cenowo może czekać nas armagedon"

- Cebula cały czas drożeje. Producenci i handlowcy zaczynają się zastanawiać, czy cebula będzie sprzedawalna, czy cena będzie akceptowana - tak wyjątkowo wysokie ceny popularnego warzywa komentuje Maciej Kmera, ekspert Rynku Bronisze.

Ceny warzyw biją rekordy. Na giełdzie w Broniszach odnotowano wiele rekordowych cen, których wcześniej nie widziano. Rekord w szybkości wzrostu ceny bije, co może być zaskoczeniem, cebula. 

Zobacz wideo Zmiany klimatyczne? „Politycy znają prawdę, ale czeka nas bezsensowna gra wyborcza"

Cebula w cenie. Ceny warzyw rosną

- Cebula cały czas drożeje. Producenci i handlowcy zaczynają się zastanawiać, czy cebula będzie sprzedawalna, czy cena będzie akceptowana. Obecnie cena cebuli jest od 4 do 4,60 zł za kg. Pada rekord dotąd nienotowany. Cena cebuli doszła do euro za kilogram - wyjaśnia w rozmowie z portalem sadyogrody.pl Maciej Kmera, ekspert Rynku Bronisze.

Cebuli jest mało, bo w zagłębiu produkcyjnym, głównie krajach Beneluxu i północnej Francji, ubiegłoroczne zbiory nie udały się ze względów klimatycznych. Były upały, susze, a potem przyszły ulewy

- dodaje cytowany przez portal Interia. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Cebula drożeje. Uprawom szkodziły... upały

Skąd kłopoty akurat  z tym warzywem? Jak wyjaśnia portal, część polskiej produkcji trafiła do Ukrainy, gdzie braki wywołała wojna. 80 proc. produkcji kraju znajdowało się na południu kraju, gdzie toczą się intensywne działania wojenne. 

Zdaniem portalu warzywa.pl cebula podrożała na całym świecie z uwagi na trudne warunki klimatyczne w ubiegłym sezonie. Uprawom zaszkodziły upały i susze. Jak wyjaśnia Agrofakt.pl zbiory były niższe o 30 proc. Trudniej było też o import, bo niektóre kraje takie jak Uzbekistan czy Kazachstan zakazały wywożenia warzywa z kraju. 

Powodów wzrostu cen cebuli może być więcej. Są jednak i podejrzenia, że część producentów towar przetrzymuje, czekając, aż ceny wzrosną. 

Organizacje skupiające rolników ostrzegają, że nie tylko cebula w tym roku będzie droga. Aleksander Poznański z Wielkopolskiej Izby Rolniczej cytowany przez Interię wskazuje na czynniki, które zaskoczeniem nie są.

Jak ma nie być drożej, skoro tak wzrosły ceny energii, gazu, ogrzewania. Cenowo może czekać nas armagedon

- mówi. 

I te zapowiedzi zaczynają się sprawdzać, bo wśród drogich warzyw jest m.in. papryka. Na giełdzie w Broniszach za kilogram płacić trzeba nawet 20 zł. To znacznie powyżej standardowej ceny. - O tej porze roku papryka w hurcie powinna kosztować u nas 8-10 zł - podsumowuje Maciej Kmera.

Więcej o: