Ceny paliw. Wyraźny spadek cen oleju napędowego. "Na części stacji diesel poniżej 7 zł"

Diesel znów tanieje. - Na części stacji można kupić olej napędowy w cenach poniżej 7 zł - piszą w raporcie firmy analitycznej Reflex Urszula Cieślak i Rafał Zywert. Czy dalsze spadki są możliwe?

Ceny paliw w coraz większym stopniu powinny zadowalać tych, którzy do baku tankują olej napędowy. Z danych zebranych przez firmę analityczną Reflex wynika bowiem, że diesel kosztuje średnio 7,11 zł za litr. 

Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw na stacjach Orlenu?

Diesel tańszy, benzyna tańsza. Eksperci tłumaczą

Te ceny - w porównaniu z ubiegłorocznym maksimum - oznaczają spadek bardzo wyraźny, bo wynoszący mniej więcej złotówkę. 

To też oznacza, że możemy już na części stacji kupić olej napędowy w cenach poniżej 7 zł/l.

- piszą w swoim komentarzu Urszula Cieślak i Rafał Zywert.

W sumie w ciągu miesiąca ceny diesla spadły o 54 gr/l i są o 41 gr/l wyższe od ceny benzyny bezołowiowej 95, za którą płacimy średnio 6,70 zł/l. W stosunku do ubiegłorocznego maksimum benzyna jest tańsza o 1,27 zł/l.

- dodają. 

Możliwe jednak, że kolejne obniżki już tak spektakularne nie będą. 

Prawdopodobnie obniżki cen diesla w kolejnych dniach nie będą już tak wyraźne, a ceny benzyny pozostaną w większości stabilne

- czytamy w analizie. 

Średnie ceny na stacjach w piątek 3.03.2023

Z danych Reflex wynika, że ceny większości paliw na stacjach w piątek 3 marca były niższe. Wynoszą odpowiednio:

  • benzyny bezołowiowej 95 – 6,70 zł/l (-2 gr/l),
  • bezołowiowej 98 – 7,35 zł/l (-2 gr/l),
  • oleju napędowego 7,11 zł/l (-9 gr/l),
  • autogazu 3,19 zł/l (-2 gr/l).

Ropa naftowa nieznacznie drożeje. 

Jak wyjaśniają eksperci, w piątkowy poranek ceny ropy Brent (kontrakt na maj) kształtują się na poziomie 84,30 USD/bbl (baryłkę), czyli są o blisko 1,30 USD/bbl wyższe niż przed tygodniem.

Co wpływa na ceny ropy? Zdaniem ekspertów to m.in.: wysoki udział rosyjskiej ropy w imporcie do Indii, spadek produktów naftowych eksportowanych drogą morską (o 21 proc., w tym samego diesla o 13 proc.), czy poziom zapasów paliw wskazany przez amerykańską agencję EIA. Rezerwy ropy naftowej wzrosły o 1,2 mln bbl do 480,2 mln bbl i jest to poziom 9% wyższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Zapasy benzyn spadły 0,9 mln bbl do 239,2 mln bbl i ich aktualny poziom jest 5 proc. niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Aktualny poziom zapasów olejów 122,1 mln bbl jest natomiast 10 proc. niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku.

Notowania ropy typu Brent, wykres pięciodniowy (od poniedziałki 27 lutego).Notowania ropy typu Brent, wykres pięciodniowy (od poniedziałki 27 lutego). Źródło: stooq.pl

Notowania ropy typu WTI, wykres pięciodniowy (od poniedziałku 27 lutego).Notowania ropy typu WTI, wykres pięciodniowy (od poniedziałku 27 lutego). Źródło: stooq.pl

Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert

Źródło: www.reflex.com.pl

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: