Ceny paliw w coraz większym stopniu powinny zadowalać tych, którzy do baku tankują olej napędowy. Z danych zebranych przez firmę analityczną Reflex wynika bowiem, że diesel kosztuje średnio 7,11 zł za litr.
Te ceny - w porównaniu z ubiegłorocznym maksimum - oznaczają spadek bardzo wyraźny, bo wynoszący mniej więcej złotówkę.
To też oznacza, że możemy już na części stacji kupić olej napędowy w cenach poniżej 7 zł/l.
- piszą w swoim komentarzu Urszula Cieślak i Rafał Zywert.
W sumie w ciągu miesiąca ceny diesla spadły o 54 gr/l i są o 41 gr/l wyższe od ceny benzyny bezołowiowej 95, za którą płacimy średnio 6,70 zł/l. W stosunku do ubiegłorocznego maksimum benzyna jest tańsza o 1,27 zł/l.
- dodają.
Możliwe jednak, że kolejne obniżki już tak spektakularne nie będą.
Prawdopodobnie obniżki cen diesla w kolejnych dniach nie będą już tak wyraźne, a ceny benzyny pozostaną w większości stabilne
- czytamy w analizie.
Z danych Reflex wynika, że ceny większości paliw na stacjach w piątek 3 marca były niższe. Wynoszą odpowiednio:
Jak wyjaśniają eksperci, w piątkowy poranek ceny ropy Brent (kontrakt na maj) kształtują się na poziomie 84,30 USD/bbl (baryłkę), czyli są o blisko 1,30 USD/bbl wyższe niż przed tygodniem.
Co wpływa na ceny ropy? Zdaniem ekspertów to m.in.: wysoki udział rosyjskiej ropy w imporcie do Indii, spadek produktów naftowych eksportowanych drogą morską (o 21 proc., w tym samego diesla o 13 proc.), czy poziom zapasów paliw wskazany przez amerykańską agencję EIA. Rezerwy ropy naftowej wzrosły o 1,2 mln bbl do 480,2 mln bbl i jest to poziom 9% wyższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Zapasy benzyn spadły 0,9 mln bbl do 239,2 mln bbl i ich aktualny poziom jest 5 proc. niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Aktualny poziom zapasów olejów 122,1 mln bbl jest natomiast 10 proc. niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku.
Notowania ropy typu Brent, wykres pięciodniowy (od poniedziałki 27 lutego). Źródło: stooq.pl
Notowania ropy typu WTI, wykres pięciodniowy (od poniedziałku 27 lutego). Źródło: stooq.pl
Komentarz: Urszula Cieślak, Rafał Zywert
Źródło: www.reflex.com.pl
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl