Rząd się spóźnił i rodzice mogą stracić 9 tygodni urlopu. PiS próbuje naprawić błąd w Senacie

Komisje senackie zatwierdziły postulowane przez rodziców objęcie dłuższym o 9 tygodni urlopem rodzicielskich osób, które były do niego uprawnione 2 sierpnia 2022 roku. To do tego dnia Polska powinna była wprowadzić unijną dyrektywę work-life balance, w ramach której wydłużono urlopy rodzicielskie.

Do 2 sierpnia 2022 roku Polska miała wprowadzić unijną dyrektywę work-life balance. Do dzisiaj nie wdrożono tych przepisów, ale politycy pracują nad tym intensywniej od początku 2023 roku. 

Opóźnienie dla obywateli oznacza niestety stratę kilku dodatkowych dni urlopu. - My, jako pracownicy, straciliśmy w 2022 roku 5 dni dodatkowego urlopu opiekuńczego, czy urlop od siły wyższej - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl dr Marcin Wojewódka, radca prawny, założyciel kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, wiceprezes zarządu Instytutu Emerytalnego.

Te kilka dni to jednak nie tak dużo, bo znacznie więcej straciła część rodziców. W ich przypadku urlop rodzicielski wydłużono o 9 tygodni. Opóźnienie wejścia dyrektywy pozbawia tego prawa nawet kilkaset tysięcy osób - czytamy w "Business Insiderze".

Zobacz wideo "Macierzyństwo to wieczny wyrzut sumienia". Agnieszka Sienkiewicz o godzeniu pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci

Rodzice walczą o dłuższy urlop rodzicielski przyznany wstecz

Osoby, które nie pogodziły się z takim stanem rzeczy - bo oznacza to kilka tygodni mniej z dorastającym dzieckiem - skrzyknęły się i założyły na Facebooku grupę "Popieramy walczących o utracony 9-tygodniowy urlop rodzicielski". Apelowali tam, by dodatkowy urlop rodzicielski przysługiwał rodzicom, którzy mieli prawo do niego 2 sierpnia 2022 roku, a nie tylko dla tych, którzy prawo do urlopu rodzicielskiego będą mieli w dniu wejścia ustawy

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Ze swoimi postulatami dotarli nawet do Sejmu, ale ich poprawki odrzucono, mimo że zyskali poparcie części polityków. To pozwoliło jednak kontynuować walkę o dodatkowy urlop w komisjach senackich. Omawianą zmianę zaproponowały senatorka Magdalena Kochan z KO oraz senatorka Ewa Gawęda z PiS

Komisje zgodziły się na poprawki

2 marca senackie Komisje Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Ustawodawczej przyjęły poprawkę Ewy Gawędy. 

- Poprawka ma na celu objęcie zmianą kodeksu pracy w zakresie urlopu rodzicielskiego pracowników, którzy ze względu na długotrwały proces legislacyjny nad tą ustawą byliby pozbawieni prawa do wydłużonego urlopu rodzicielskiego. Wprowadzenie dodatkowego 9-tygodniowego wymiaru urlopu rodzicielskiego dla drugiego rodzica jest najbardziej oczekiwanym przez pracowników rozwiązaniem, wprowadzanym tą ustawą. W związku z tym poprawka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym i jest odpowiedzią na liczne postulaty zgłaszane w tym zakresie - wskazywała Gawęda w imieniu klubu PiS, cytuje "Dziennik Gazeta Prawna". 

Poprawka uzyskała też poparcie rządu. Teraz musi ją przyjąć ją Senat, a następnie Sejm. Jeśli poprawka zostałaby przyjęta, oprócz osób uprawnionych do urlopu rodzicielskiego na 2 sierpnia 2022 roku z dziewięciu dodatkowych tygodni wolnego skorzystaliby "m.in. rodzice dzieci urodzonych w ostatnim kwartale 2021 r. (oraz we wrześniu i częściowo również sierpniu tego roku) oraz w I kwartale 2022 r., którzy wybrali roczny urlop po urodzeniu dziecka (łącznie cały macierzyński i rodzicielski)" - wylicza BI. 

Więcej o: