Urlop opiekuńczy i rodzicielski nie podobają się związkowcom. "Pracownicy nie będą korzystać"

Urlop opiekuńczy i urlop rodzicielski wymagają zmian - twierdzą przedstawiciele NSZZ Solidarność i OPZZ. Związkowcy obawiają się, że w obecnej formie pracownicy nie będą korzystać ze wszystkich rozwiązań, które wprowadza znowelizowany Kodeks pracy.

Kodeks pracy został w zeszłym tygodniu znowelizowany. Wprowadza m.in. nowy urlop opiekuńczy. Pracownik ma prawo wziąć w roku pięć dni wolnego, by np. opiekować się chorym członkiem rodziny. Zmian jest więcej, jednak zdaniem związków zawodowych przepisy należy doprecyzować. 

Zobacz wideo Nie ustąpił pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Tuż za nim jechał radiowóz

Urlop opiekuńczy krytykowany przez związki

Związki zawodowe nowe rozwiązanie krytykują. Powód? Urlop nie jest płatny. - O ile to zwolnienie jest płatne 50 proc., to urlop opiekuńczy jest bezpłatny (...). Pracownicy nie będą korzystać z tych form urlopów, zwolnień. Będą wybierać opiekę na dziecko, będą korzystać z urlopu wypoczynkowego, natomiast najprawdopodobniej w ostatniej kolejności będą korzystać z bezpłatnego urlopu opiekuńczego - wyjaśnia w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr Anna Reda-Ciszewska, ekspertka NSZZ Solidarność.

Urlop rodzicielski do zmiany? Obawy OPZZ

Paweł Śmigielski z OPZZ ma uwagi do innej ważnej zmiany, jaką ma wprowadzić znowelizowany Kodeks pracy. Chodzi o urlop rodzicielski. Jego część, wynosząca 9 tygodni, nie będzie mogła zostać przeniesiona na jednego z rodziców.

- Rozumiemy cel tej regulacji, ale mogą przecież wystąpić sytuacje, kiedy drugi rodzic dziecka będzie nieznany, może nie żyć, czy też drugiemu rodzicowi nie będzie przysługiwała władza rodzicielska. Wówczas te dziewięć tygodni nie będą możliwe do wykorzystania przez drugiego rodzica i po prostu przepadną - wyjaśnił przedstawiciel związku.

Urlop rodzicielski, urlop od siły wyższej, urlop opiekuńczy. Kodeks pracy znowelizowany

Kodeks pracy zmieni się dość znacząco. To wprowadzenie w życie dwóch unijnych dyrektyw tzw. work-life-balance. Zmiany dotyczą m.in. urlopu rodzicielskiego, prawa do dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego i dwóch dni wolnych z powodu działania siły wyższej. Zmiana również obejmuje regulacje w zakresie warunków zawierania umów na okres próbny.

W rozmowie z Gazeta.pl Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, wyjaśnił, na czym polegają zmiany:

Nowelizacja Kodeksu pracy wydłuża urlop rodzicielski do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 43 tygodnie w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka. Jednak w tym wymiarze każdy z rodziców otrzymuje prawo do wyłącznego wykorzystania 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Oznacza to, że jeden z rodziców skorzysta z urlopu rodzicielskiego w wymiarze nie dłuższym niż 32 lub 34 tygodnie. A pozostałe 9 tygodni wykorzystać będzie mógł drugi rodzic.

Urlop opiekuńczy to dodatkowe pięć dni wolnego, ale bez wynagrodzenia. O taki urlop pracownik będzie mógł wnioskować jednorazowo lub w częściach. Urlop opiekuńczy będzie można wykorzystać w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej krewnym, bądź pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym.

Urlop od siły wyższej ma być odpowiedzią na nieoczekiwane wydarzenia. Długość urlopu ustanowiono na 2 dni albo 16 godzin. Za ten okres pracownikowi będzie przysługiwało prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia. Zwolnienie będzie można wziąć wyłącznie w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli "jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika".

***

Ile zarabiamy, a ile będziemy zarabiać, jak kształtują się emerytury, co z bezrobociem w Polsce, jakie są trendy na rynku pracy i jakie zmiany szykuje rząd? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/praca.

Więcej o: