Stopy procentowe NBP - marzec 2023. Jest decyzja RPP. Bez sensacji

Stopy procentowe pozostają bez zmian - zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej na marcowym posiedzeniu. Tym samym główna stawka NBP nadal wynosić będzie 6,75 proc. Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Stopy procentowe w Polsce pozostają bez zmian - poinformował Narodowy Bank Polski. Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie jest zaskoczeniem - ekonomiści spodziewali się jej.

Zgodnie z decyzją RPP, główna (referencyjna) stawka NBP pozostaje na poziomie 6,75 proc. To już szóste kolejne posiedzenie Rady, gdy stopy procentowe nie idą w górę (ani w dół). Ostatnia podwyżka (z cyklu 11 kolejnych) została zaordynowana we wrześniu 2022 r.

Stopy procentowe w Polsce są obecnie na poziomie najwyższym od 20 lat.

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

RPP zdecydowała: stopy procentowe bez zmian. To nie sensacja

Mimo, że RPP od pół roku ich nie zmienia, to formalnie nie zakończyła jeszcze cyklu podwyżek, cały czas pozostając w trybie wait-and-see - tj. czekając na rozwój wydarzeń. Prezes Glapiński mówił jednak na konferencji prasowej przed miesiącem, że "z tego, co wiemy dzisiaj, oceniamy, że obecny poziom stóp procentowych jest właściwy". W podobnym tonie były ostatnie wypowiedzi tych członków RPP, którzy głosują tak samo jak Glapiński (a jest ich w RPP większość).

Teoretycznie RPP do podwyżek mogłaby zmotywować np. marcowa projekcja inflacyjna NBP, gdyby wskazywała pogorszenie prognoz tempa wzrostu cen. Jak widać po decyzji, nie zmusiła ona jednak Rady do działania. Nie zrobiły tego także wtorkowe słowa prezesa Jerome'a Powella, prezesa amerykańskiego banku centralnego (a także generalny trend na rynkach) o tym, że "ostateczny poziom stóp procentowych [w USA - red.] będzie prawdopodobnie wyższy niż wcześniej przewidywano", a "przywrócenie stabilności cen będzie prawdopodobnie wymagało utrzymania przez jakiś czas restrykcyjnego nastawienia w polityce pieniężnej". 

  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

RPP obniży stopy procentowe? Jeszcze długo nie

Oczywiście o obniżce stóp w Polsce tym bardziej na razie nie ma mowy. Nadzieje, że pierwsze decyzje o obniżeniu stóp zapadną już w drugiej połowie roku, są coraz mniejsze. Oczywiście, mamy dopiero marzec i wiele może się zdarzyć. Generalnie jednak na razie bardziej prawdopodobnym scenariuszem wydają się jakieś obniżki dopiero w 2024 r.

Więcej szczegółów na temat tego, jak RPP widzi perspektywy polskiej i światowej gospodarki oraz inflacji, a także jak mogą kształtować się w najbliższym czasie stopy procentowe, poznamy z komunikatu po posiedzeniu RPP (zostanie opublikowany jeszcze w środę), a także z konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego. Ta odbędzie się w czwartek 9 marca o godzinie 15:00. 

Zobacz wideo Prof. Belka: Mamy do czynienia z poważnym spowolnieniem gospodarczym

***

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny mieszkań i koszty ich utrzymania oraz co się dzieje z kredytami hipotecznymi? Więcej na te tematy czytaj pod tym linkiem: next.gazeta.pl/nieruchomosci

Więcej o: