Donald Tusk zapowiada rewolucję w zasiłkach chorobowych. ZUS będzie płacił od pierwszego dnia

- ZUS przejmie od przedsiębiorców wypłaty zasiłku chorobowego dla pracowników zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach od pierwszego dnia niezdolności do pracy - zapowiedział Donald Tusk. Chce też wycofania zakazu handlu i niektórych zmian, które wprowadził Polski Ład.

Donald Tusk zaprezentował propozycje Platformy Obywatelskiej skierowane do przedsiębiorców. Zdaniem lidera opozycji trzeba likwidować absurdy, z którymi zmagają się prowadzący firmę. Należy ich też odciążyć z różnego rodzaju obowiązków.

Zobacz wideo Kto zapłaci za termomodernizację? „To wyzwanie"

Donald Tusk: Zasiłek chorobowy ma wypłacać ZUS. Od początku

Jedna z pierwszych propozycji, zaprezentowanych w weekend w Poznaniu, dotyczyła zwolnień lekarskich, popularnie wciąż zwanych "L4". Dziś za pierwsze dni choroby finansowo odpowiada pracodawca. To ma się zmienić.  - Mimo że to będzie dość kosztowy projekt, ja tutaj nie zawaham się ani chwili i spróbujemy odciążyć te firmy od chorobowego i zobowiążemy ZUS, aby płacił chorobowe od pierwszego dnia - stwierdził lider PO.

ZUS przejmie od przedsiębiorców wypłaty zasiłku chorobowego dla pracowników zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach, czyli do dziewięciu pracowników, od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Obecnie to L4 jest płatne przez ZUS od 33 dnia

- zadeklarował Donald Tusk. 

Tłumaczył, że konieczność płacenia za zwolnienie przez pierwsze 30 dni (14 dla osoby w wieku ponad 50 lat) jest sporym obciążeniem dla przedsiębiorców. 

Polski Ład do zmiany. Składka zdrowotna po nowemu

Donald Tusk zapowiedział też wycofanie niektórych rozwiązań, które wprowadził Polski Ład. Chodzi o sposób rozliczania składki zdrowotnej.

- Będziemy chcieli zlikwidować absurdy, jakie towarzyszą składce zdrowotnej, jakie towarzyszą po zmianach Morawieckiego w Polskim Ładzie. Zaproponujemy, aby odstąpić od pomysłu, że przedsiębiorca płaci składkę zdrowotną nie tylko od dochodu z podstawowej działalności, ale także np. z powodu trudnej sytuacji musi sprzedać maszynę czy samochód, od tego też płaci składkę zdrowotną - mówił Tusk.

Dziś przedsiębiorca, który np. sprzeda firmowy samochód, musi od tej czynności zapłacić nie tylko podatek, ale i składkę zdrowotną. 

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba podczas konferencji prasowej ws. powiązań partii Republikańskiej z NCBiR. Warszawa, 1 marca 2023 r. Afera NCBiR może słono kosztować. Polska może stracić setki milionów z UE

Fiskus do zmiany. Platforma Obywatelska ma 

Podczas spotkania z wyborcami szef PO zapewnił też, że chce przekształcenia urzędów skarbowych "w centra obsługi podatnika". - W interesie państwa jest, by urzędy skarbowe pomogły wywiązać się w sposób właściwy z zobowiązań podatkowych przedsiębiorcy, a nie żeby zakładały, że przedsiębiorca jest kimś podejrzanym - deklarował polityk.

Kilka dni wcześniej szef PO zapowiadał i inne zmiany. Jedną z najważniejszych jest likwidacja zakazu handlu. Zdaniem Platformy uderzył on głównie w małe, polskie sklepy. - Zakaz handlu w niedzielę okazał się zabójczy. Padły jakieś Lidle czy wielkie galerie? Nie słyszałem. A 30 tysięcy sklepów padło między innymi z tego powodu - pytał Tusk. 

Szef PO zadeklarował, że realizacja postulatów przedsiębiorców będzie jedną z pierwszych spraw, którą zajmie się jego rząd. 

Chiny. Premier Li Keqiang z prawej, z lewej Xi Jinping. Chiny nie mierzyły tak nisko w gospodarce od trzech dekad. Jest powód

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: