Jak sprawdzić, do kiedy jest zwolnienie lekarskie? Ile może trwać L4 wystawione przez lekarza?

Zaświadczenie, które potocznie nazywamy L4, wystawia lekarz na określony czas uzależniony od indywidualnych przypadków. Obecnie wystawiane jest ono w formie elektronicznej, co pozwala na sprawdzenie jego szczegółów z domu. Jak sprawdzić, do kiedy obowiązuje zwolnienie lekarskie?

Nieobecność pracownika z powodu stanu zdrowia lub konieczności opieki nad członkiem rodziny to sytuacja, w której nie da się obejść bez zaświadczenia lekarskiego. Kluczowym elementem L4 jest jego czas trwania, do którego warto mieć dostęp.

Zobacz wideo Trzy do pięciu dni niedyspozycji chorobowej? NIL tłumaczy, o co chodzi w ich pomyśle

Ile może trwać zwolnienie lekarskie i kiedy może zostać wystawione?

Zwolnienie lekarskie jest zaświadczeniem usprawiedliwiającym nieobecność pracownika w pracy. Okres przebywania na nim nie jest ściśle określony, jest to kwestia relatywna i rozpatrywana indywidualnie. Maksymalna ilość dni trwania L4 jest określona w prawie pracy na 182 dni, czyli pół roku. W przypadku zwolnienia lekarskiego w ciąży lub z powodu gruźlicy może ono wynieść nawet 270 dni w roku. Lekarz jest uprawniony do wystawienia L4 maksymalnie do trzech dni wstecz - wyjątek stanowi zwolnienie wystawiane przez psychiatrę.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl.

Jak sprawdzić, do kiedy obowiązuje zwolnienie lekarskie?

Pierwszym rozwiązaniem jest kontakt z pracodawcą, ponieważ dział kadr ma dostęp do tej informacji na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych znajdujących się pod adresem: zus.pl/pue. Może się tam zalogować każdy, kto posiada konto na PUE, profil zaufany, certyfikat kwalifikowany albo bankowość elektroniczną - a więc także sam pracownik. Aby sprawdzić ważność L4, należy wejść w panel płatnika i poszukać zakładki "zaświadczenia lekarskie". 

Kolejnym miejscem, gdzie znajdziemy potrzebną informację razem ze szczegółami, takimi jak dane archiwalne zwolnień czy recepty, jest Internetowe Konto Pacjenta. Można znaleźć tam wszystkie informacje dotyczące naszego zdrowia. Aby znaleźć zaświadczenie, należy wejść w zakładkę "historia leczenia" i kliknąć kafelek "zwolnienia".

Więcej o: