Po 15 latach od głośnego upadku Lehman Brothers zbankrutował Silicon Valley Bank (SVB). Te dwa banki łączy jedno nazwisko. Joseph Gentile dołączył do SVB w 2007 r. i zajmuje stanowisko szefa administracji. Wcześniej pracował w Lehman Brothers jako dyrektor finansowy. Joseph Gentile opuścił ten bank rok przed jego wielkim upadkiem.
Zanim zdobył posadę w Lehman Brothers, pełnił funkcję dyrektora finansowego Globalnego Banku Korporacyjnego i Inwestycyjnego w Bank of America - jednym z największych banków świata. Był również dyrektorem finansowym w Private Bank. Wcześniej Joseph Gentile pracował przez ponad 10 lat w holdingu finansowym J.P. Morgan na różnych stanowiskach związanych z zarządzaniem finansami. Swoją karierę rozpoczynał w Arthur Andersen, firmie świadczącej usługi audytorskie i doradcze, która upadła w 2002 roku.
Bankructwo Silicon Valley Bank jest największym od 2008 roku, czyli od upadku Lehman Brothers. Komisja Europejska przekazała w poniedziałek, że monitoruje sytuację. - Odnotowujemy szybką i zdecydowaną reakcję władz USA. Obecność Silicon Valley Bank w Unii Europejskiej jest bardzo ograniczona, jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi organami - powiedział rzecznik Komisji, cytowany przez Agencję Reutera.
Z kolei prezydent USA Joe Biden podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zapewnił, że amerykański system bankowy jest bezpieczny. - Dzięki działaniom, które już podjęły nasze organy regulacyjne, każdy Amerykanin powinien mieć pewność, że jego depozyty będą dostępne, jeśli będą ich potrzebować - podkreślił.
Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
- Jeśli bank zostanie przejęty przez FDIC [Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów - przyp. red.], osoby prowadzące bank nie powinny już tam pracować - dodał Joe Biden. Wyjaśnił również, że inwestorzy w tych bankach nie będą chronieni, bo "świadomie podjęli ryzyko".
Kalifornijski Silicon Valley Bank, 17. pod względem wielkości w Stanach Zjednoczonych, na tyle mały (pod względem wartości aktywów), że nie podlegał zwykłemu nadzorowi bankowemu, okazał się jednocześnie wystarczająco duży, by jego bankructwo pociągnęło za sobą paniczne niemal reakcje, rozlewające się po świecie oraz działania na poziomie federalnym w USA. O co w tej historii chodzi, czy może to być zwiastun większych kłopotów i czy my mamy się czego obawiać? Więcej w poniższym artykule: