Morawiecki nie wyklucza wakacji kredytowych także w 2024 roku. "Jest taka opcja"

- Nie przesądzamy jeszcze, ale i nie wykluczamy tego, czy wakacje kredytowe będą przedłużone na kolejny rok - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej, że decyzja dotycząca przedłużenia wakacji kredytowych jest uzależniona od tempa spadku inflacji i od projekcji stóp procentowych, którą NBP zaprezentuje wiosną. - Taka opcja jest. Jeżeli trzeba będzie ulżyć kredytobiorcom, to my to przeprowadzimy - zapewnił Morawiecki.

Zobacz wideo Stopy procentowe powinny być dalej podnoszone? Pytamy prezesa PFR

Bezpieczny Kredyt 2 proc. Mateusz Morawiecki podał szczegóły

Premier przedstawił dziś szczegóły programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. Banki mają udzielać kredytów mieszkaniowych na "normalnych" warunkach, ale kredytobiorcy będą płacić ratę składającą się z części kapitałowej (czyli części tej kwoty, którą rzeczywiście pożyczyli od banku) oraz odsetek w wysokości 2 proc. w skali roku. Resztę odsetek bezpośrednio bankowi będzie dorzucał rozliczający cały program państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji poświęconej rządowym programom mieszkaniowym Rząd przyjął program Pierwsze Mieszkanie. Kredyt na 2 procent coraz bliżej

Dopłaty będą realizowane przez pierwszych 10 lat spłaty kredytu. Po tym okresie kredytobiorca będzie już spłacał całość raty wynikającej z aktualnego oprocentowania kredytu.

O Bezpieczny Kredyt 2 proc. będą mogły ubiegać się osoby w wieku do 45 lat (w przypadku małżeństwa lub rodziców to warunek dla jednej osoby), która nie mają i nigdy nie miały własnego mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Słowem - to program wsparcia wyłącznie w nabyciu pierwszego mieszkania.

Prezes NBP Adam Glapiński NBP pokazał projekcję aż do 2025 r. Rzeczywistość w końcu nie zaskoczyła

Wakacje kredytowe - na czym polegają?

Rząd wprowadził wakacje kredytowe w drugiej połowie 2022 r. Jest to czasowe zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W 2022 roku odroczyć można było cztery raty - dwie w okresie od 1 sierpnia do 30 września i kolejne dwie od 1 października do 31 grudnia. W 2023 roku też można zawiesić łącznie cztery raty - z tą różnicą, że po jednej na każdy kwartał (styczeń-marzec, kwiecień-czerwiec, lipiec-wrzesień, październik-grudzień).

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny mieszkań i koszty ich utrzymania oraz co się dzieje z kredytami hipotecznymi? Więcej na te tematy czytaj pod tym linkiem: next.gazeta.pl/nieruchomosci

Więcej o: