Dodatek elektryczny jest w założeniach przeznaczony dla osób, które szczególnie odczuwają podwyżki cen związane z ogrzewaniem gospodarstwa domowego. Początkowo obejmował on jedynie piece węglowe, później pod uwagę wzięto również urządzenia na gaz, a finalnie dodatek objął także urządzenia elektryczne.
Z możliwości otrzymania jednorazowej kwoty mogą skorzystać posiadacze ogrzewania elektrycznego oraz bojlerów i pomp ciepła. Szansę na dopłatę przekreśla jednak jednoczesne korzystanie z paneli fotowoltaicznych. Przepisy nie pozwalają również na korzystanie z dofinansowania więcej niż raz na jeden adres. Wyjątek stanowią sytuacje, w których pod jednym adresem znajdziemy kilka gospodarstw domowych współdzielących lub wykorzystujących różne źródła ogrzewania. Ponadto wniosek musi być złożony przez osobę, która podpisywała umowę z dostawcą energii elektrycznej. Przez ten wymóg wiele złożonych wcześniej wniosków zostało odrzuconych.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wypłacany jednorazowo dodatek jest zależny od rocznego zużycia energii elektrycznej odnotowanego w uprawnionym do niego gospodarstwie domowym. Jeśli nasze zużycie w 2021 roku nie przekraczało 5 MWh, otrzymamy 1000 złotych. Jeśli natomiast zużyliśmy więcej, niż wynosi podany wcześniej limit, kwota naszego dodatku wzrośnie do 1500 zł. Szczegółowe informacje na temat tego, jak i innych dodatków, znajdują się na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.