Dodatek elektryczny 2023. Zbliża się koniec terminu wypłat. Kto dostanie pieniądze?

Dodatek elektryczny to świadczenie dla osób, które najbardziej odczuwają podwyżki cen energii elektrycznej i surowców używanych do ogrzewania. Jej beneficjentem nie może jednak zostać każdy. Termin wypłat dodatku mija 31 marca. Kto go otrzyma?

Dodatek elektryczny jest w założeniach przeznaczony dla osób, które szczególnie odczuwają podwyżki cen związane z ogrzewaniem gospodarstwa domowego. Początkowo obejmował on jedynie piece węglowe, później pod uwagę wzięto również urządzenia na gaz, a finalnie dodatek objął także urządzenia elektryczne.

Zobacz wideo Chcesz wymienić kopciucha? Ekspert w prosty sposób wyjaśnia, jak dostać dofinansowanie

Komu przysługuje dodatek elektryczny w 2023 roku?

Z możliwości otrzymania jednorazowej kwoty mogą skorzystać posiadacze ogrzewania elektrycznego oraz bojlerów i pomp ciepła. Szansę na dopłatę przekreśla jednak jednoczesne korzystanie z paneli fotowoltaicznych. Przepisy nie pozwalają również na korzystanie z dofinansowania więcej niż raz na jeden adres. Wyjątek stanowią sytuacje, w których pod jednym adresem znajdziemy kilka gospodarstw domowych współdzielących lub wykorzystujących różne źródła ogrzewania. Ponadto wniosek musi być złożony przez osobę, która podpisywała umowę z dostawcą energii elektrycznej. Przez ten wymóg wiele złożonych wcześniej wniosków zostało odrzuconych.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek elektryczny 2023. Jakiej kwoty mogą spodziewać się beneficjenci?

Wypłacany jednorazowo dodatek jest zależny od rocznego zużycia energii elektrycznej odnotowanego w uprawnionym do niego gospodarstwie domowym. Jeśli nasze zużycie w 2021 roku nie przekraczało 5 MWh, otrzymamy 1000 złotych. Jeśli natomiast zużyliśmy więcej, niż wynosi podany wcześniej limit, kwota naszego dodatku wzrośnie do 1500 zł. Szczegółowe informacje na temat tego, jak i innych dodatków, znajdują się na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Więcej o: