- Po trzech godzinach intensywnych rozmów jesteśmy w punkcie, gdzie mogę z radością zaprezentować efekty naszego dialogu. Jest wstępne porozumienie wokół 3 zasadniczych elementów tworzących model wspierania osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów - mówił na konferencji prasowej wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.
Pierwszy ze wspomnianych elementów to świadczenie wspierające. Skierowane jest bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością. Nie będzie uzależnione ani od dochodu na członka rodziny, ani stopnia niepełnosprawności czy aktywności zawodowej. Będzie miało trzy poziomy:
Przypomnijmy, że od 1 marca 2023 renta socjalna wynosi 1588,44 zł brutto, czyli 1445 zł netto. To kwota wypłacana co miesiąc. Aby otrzymać nowe świadczenie, będzie należało ustalić poziom potrzeby wsparcia, co będą wyznaczały wojewódzkie zespoły orzecznicze. Będzie to funkcjonalna wartość punktowa od 0 do 100.
Od stycznia 2024 roku uruchomiony zostanie pierwszy poziom świadczenia wspierającego dla osób między 90 a 100 punktem w tej skali, czyli wymagających najwyższego wsparcia. W kolejnych latach będą uruchamiane kolejne poziomy. Drugi w roku 2025 a trzeci w 2026 roku.
- Te filary, na temat których rozmawialiśmy, to przedstawienie nowego świadczenia wspierającego, które będzie dedykowane dla osoby z niepełnosprawnością. To również dla opiekunów możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego - mówiła Marlena Maląg.
Po decyzji osoby z niepełnosprawnością o przerzuceniu świadczenia na opiekuna uruchomiony zostanie pakiet ochrony, czyli m.in. opłata składek, przejście na świadczenie przedemerytalne czy zasiłek dla bezrobotnych. Szczegóły tego rozwiązania będą jeszcze ustalane.
Osoby, które będą obawiały się przejścia na świadczenie wspierające, będą mogły pozostać przy świadczeniu pielęgnacyjnym z możliwością podjęcia dodatkowej pracy do poziomu ok. 20 tysięcy złotych rocznie. Szczegółowa kwota zostanie jeszcze dopracowana.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Paweł Wdówik zapowiedział także, że wspólnie ze stroną społeczną będzie pochylać się nad działaniem asystencji. Wprowadzona ma zostać możliwość wymiany świadczenia wspierającego na godziny asystenckie, czyli na dodatkowe wsparcie poza gwarantowanym w ustawie. Nad tymi rozwiązaniami ma także pracować prezydent Andrzej Duda.
- Chciałbym podziękować za cierpliwość i że mimo różnic oraz trudności zdecydowali się Państwo na dialog i jak widać, jesteśmy w stanie uzyskiwać efekty możliwe dla zrealizowana w tak ważnym kierunku, jak zapewnienie godności i wolności osób z niepełnosprawnościami - mówił wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Katarzyna Kosecka reprezentująca osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów również podkreślała, że rozmowy zakończono pozytywnie. - Nikt nie jest poszkodowany. Nikt nie jest wykluczony. Wszystkie grupy społeczne są zabezpieczone finansowo - mówiła i zapowiedziała dalsze rozmowy nt. asystencji.
Przypomnijmy, że osoby z niepełnosprawnościami wraz ze swoimi opiekunami od poniedziałku 6 marca prowadziły akcję protestacyjną w Sejmie. Demonstranci żądali, aby ich renty socjalne zostały wyrównane do najniższej krajowej.
***
Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu: