Zerowa stawka VAT na żywność do końca 2023 roku? Ministerstwo Finansów tłumaczy

"Zerowa stawka VAT na żywność ma obowiązywać do końca 2023 roku" - podaje PAP, powołując się na informacje z prospektu programu emisyjnego Ministerstwa Finansów. Tymczasem Gazeta.pl otrzymała informację od resortu, że decyzje w tej sprawie będą podejmowanie "jeśli będzie taka potrzeba".

"Część środków wdrożonych w ramach tarcz antyinflacyjnych wygasła z końcem 2022 r., ale zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe została przedłużona do końca 2023 roku" - pisze Polska Agencja Prasowa, wskazując na prospekt programu emisyjnego Ministerstwa Finansów z 17 marca 2023 roku. Tymczasem według obecnych przepisów, zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje do końca czerwca bieżącego roku.

Zobacz wideo Inflacja nadal nam zagraża? "Nie wiemy, jak zachowają się banki centralne"

Zerowy VAT na żywność zostanie przedłużony? Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Ministerstwo Finansów przekazało Gazecie.pl, że resort monitoruje sytuację. "Jeśli będzie taka potrzeba, będą podejmowane decyzje o dalszym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność" - czytamy.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał w poniedziałek, że decyzja dotycząca ewentualnego przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność na drugie półrocze 2023 roku zostanie podjęta w kwietniu. - W zakresie tarcz antyinflacyjnych decyzje podejmujemy praktycznie z dwu- trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Te decyzje zapewne będą podjęte w kwietniu, tak aby była jasność, jeśli chodzi o stawki podatkowe na kolejne półrocze - mówił.

Zerowa stawka VAT została wprowadzona w lutym 2022 roku w ramach tarczy antyinflacyjnej. Wcześniej produkty te opodatkowane były 5-procentową stawką VAT. Wiceminister finansów Arkadiusz Soboń mówił w grudniu ubiegłego roku, że "przewidujemy możliwość, że ona [zerowa stawka VAT - przyp. red.] będzie kontynuowana, analizując sytuację".

Więcej o: