Premier Japonii Fumio Kishida po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim zapowiedział, że Polska będzie traktowana w sposób szczególny, jako odbiorca oficjalnej pomocy rozwojowej. Szef japońskiego rządu przebywa właśnie z wizytą w Warszawie. Swoje stanowisko wyjaśnił zaangażowaniem Polski po stronie Ukrainy w przedłużającym się konflikcie z Rosją.
"Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dzisiaj z premierem Japonii Fumio Kishidą. To pierwsza wizyta szefa japońskiego rządu w Polsce od 10 lat. Rozmowy dotyczyły polsko-japońskiej współpracy gospodarczej, inwestycyjnej - w szczególności w obszarze nowych technologii. Tematem rozmów były też kwestie bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej agresji oraz możliwości dalszego międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy. Japonia to bardzo ważny partner Polski w regionie Azji i Pacyfiku" - napisał w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller.
Przyznanie specjalnego statusu ma szczególny charakter, bo Polska jako kraj intensywnie rozwijający się, nie otrzymywała do tej pory pomocy. W praktyce przełoży się to na zwiększenie liczby projektów wspieranych w Polsce przez japońskie władze.
Japoński premier podkreślił, że obecnie w naszym kraju działa ponad 350 firm. Zapewnił, że zależy mu na dalszym zacieśnianiu współpracy. Jako przykład podał wysokotemperaturowe reaktory chłodzone gazem oraz technologie związane z wodorem.
Jak wyjaśnia rząd w specjalnym komunikacie, pomoc rozwojowa to termin, który obejmuje wiele form wsparcia udzielanego przez państwa rozwinięte państwom rozwijającym się. Oficjalna Pomoc Rozwojowa (ang. Official Development Assistance – ODA), to darowizny i pożyczki przekazywane przez instytucje rządowe lub organizacje międzynarodowe, mające na celu wsparcie rozwoju gospodarczego i dobrobytu w krajach rozwijających się.
Premierzy Polski i Japonii podczas spotkania rozmawiali też o kwestii bezpieczeństwa i zagrożeniu ze strony Rosji.
- Na naszych oczach rodzi się nowy porządek geopolityczny i państwa, które podobnie myślą o pokoju, muszą współpracować, tak jak Polska i Japonia - powiedział po spotkaniu premier Morawiecki, cytowany przez Informacyjną Agencję Radiową.
Szef polskiego rządu podkreślał, że wszyscy dobrze rozumiemy, jakim zagrożeniem dla porządku międzynarodowego jest rosyjski imperializm. Podziękował też japońskiemu premierowi za wsparcie dla walczącej Ukrainy. "Dziękuję panu premierowi za wizytę w Kijowie, bo jest ona wyraźnym dowodem wsparcia dla ambicji Ukrainy, dla planów utrzymani suwerenności i integralności terytorialnej, dla obrony wolności i demokracji" - powiedział Mateusz Morawiecki.
We wtorek japoński premier odwiedził Kijów. W ukraińskiej stolicy spotkał się między innymi z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. Politycy podpisali oświadczenie w sprawie globalnego partnerstwa. Premier Kishida odwiedził też Buczę i oddał hołd ofiarom rosyjskich zbrodni wojennych.
Japonia jest jednym z najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych Polski w regionie Azji i Pacyfiku. W lutym 2015 r. nasze relacje zostały podniesione do poziomu Partnerstwa Strategicznego. Ostatnie spotkanie premierów Polski i Japonii miało miejsce prawie rok temu, dokładnie 24 marca 2022 r. Premierzy omówili wówczas m.in. dalsze polityczne i ekonomiczne kroki, jakie należy podjąć w reakcji na rosyjską agresję.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl