Jest porozumienie Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Popłyną miliardy, ale nie bezzwrotne

Międzynarodowy Fundusz Walutowy i przedstawiciele ukraińskich władz zawarli w tym tygodniu porozumienie dotyczące wsparcia dla Ukrainy w wysokości ok. 15,6 miliarda dolarów. Pieniądze mają trafić do tego kraju w ciągu czterech lat i pomóc m.in. w ożywieniu gospodarki.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przekazał w tym tygodniu komunikacie, że fundusze mają pomóc m.in. w podtrzymaniu stabilności finansowej Ukrainy i wesprzeć stopniowe ożywienie gospodarcze. Program rozpisany został na cztery lata.

Zobacz wideo Prof. Legucka: Putinowi udaje się utrzymać lojalność w elitach władzy

 - Umowa ta podlega zatwierdzeniu przez Radę Wykonawczą MFW, a jej rozpatrzenie spodziewane jest w nadchodzących tygodniach - przekazał Gavin Gray z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

- Oprócz przerażających ofiar humanitarnych, rosyjska inwazja na Ukrainę nadal ma niszczycielski wpływ na gospodarkę: działalność skurczyła się o 30 procent w 2022 r., duża część zasobów kapitałowych została zniszczona, a poziom ubóstwa wzrósł - dodał przedstawiciel MFW.

MFW. Jest porozumienie ws. wsparcia dla Ukrainy

Urzędnik wskazał, że mimo trudności ukraińskim władzom "udało się utrzymać stabilność makroekonomiczną i finansową dzięki znaczącemu wsparciu zewnętrznemu i umiejętnemu kształtowaniu polityki".

Jak dodał, wzrost realnego PKB w Ukrainie w tym roku mieści się w przedziale od -3 do 1 proc.

- Nadrzędnymi celami programu władz są utrzymanie stabilności gospodarczej i finansowej w warunkach wyjątkowo wysokiej niepewności, przywrócenie obsługi zadłużenia oraz wsparcie odbudowy Ukrainy na drodze do członkostwa w UE w okresie powojennym - przekazał Gavin Gray.

Ukraina, Mariupol. Zniszczone pozostałości huty stali Azovstal. Ukraina. Jak potężni są oligarchowie? "Ustawa antyoligarchiczna" daje efekty

Jak czytamy na stronie MFW, wsparcie w ramach tych rozwiązań jest zwrotne. Spłata może być rozłożona nawet na 10 lat.

MFW wskazuje, że ów instrument "zapewnia pomoc finansową krajom borykającym się z poważnymi średniookresowymi problemami z bilansem płatniczym z powodu słabości strukturalnych, których rozwiązanie wymaga czasu".

Więcej o: