Ostatnie dni na wykorzystanie bonu turystycznego. Co zrobić, aby nie stracić 500 złotych?

Bony turystyczne można wykorzystać jeszcze tylko przez kilka dni. 31 marca upłynie termin, a wiele osób uprawnionych do tego świadczenia wciąż nie aktywowało swoich bonów. To ostatni moment, aby skorzystać z dofinansowania w formie bonu turystycznego być wynoszącego 500 zł na jedno dziecko.

Bon turystyczny to świadczenie, które być wsparciem dla polskich rodzin oraz branży turystycznej, borykającej się ze skutkami pandemii. Osoby, które do 31 marca nie aktywują przysługujących im bonów turystycznych, stracą możliwość skorzystania z dofinansowania przewidzianego w ramach opisywanego programu.

Zobacz wideo KRUS powinien zostać utrzymany czy zreformowany? Pytamy posła Klimczaka

Bon turystyczny - ostatnie dni na skorzystanie ze świadczenia

Z danych przedstawionych przez ZUS wynika, że kilkaset tysięcy bonów nadal nie zostało wykorzystanych. Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością kwota świadczenia wynosi 1000 zł. Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500+ w momencie wejścia w życie przepisów o bonie oraz tym, którzy uzyskali prawo do 500+ między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r.

Bonem turystycznym, który jest honorowany przez ok. 28 tysięcy podmiotów, można zapłacić za szereg aktywności turystycznych.

- Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie - tłumaczy prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.

Z pełną listą podmiotów akceptujących bony turystyczne można zapoznać się na stronie bonturystyczny.polska.travel. Bon należy aktywować do 31 marca, ale sam wyjazd, za który płacimy, może odbyć się po tej dacie.

Do 31 marca można aktywować bon turystyczny. Jak skorzystać z tego świadczenia?

Aby skorzystać z bonu turystycznego, należy zalogować się na Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Tam rodzic uzupełnia swoje dane kontaktowe i aktywuje bon, dzięki czemu uzyskuje 16-cyfrowy numer, który podaje się podczas płacenia bonem. Jeżeli na koncie PUE ZUS osoby uprawnionej do otrzymania świadczenia nie widnieje zakładka "Polski Bon Turystyczny", należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu.

Więcej o: