Podatnicy rozbili bank. Wiceminister finansów Artur Soboń: Idziemy na rekord

- Idziemy na rekord. Będziemy mieli rekordową liczbę podatników ze zwrotami. Kwota zwrotów będzie rekordowa - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Zeznanie podatkowe za 2022 rok można złożyć jeszcze do 2 maja.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń mówił, że Polacy za ubiegły rok otrzymali już 11 mld zł zwrotu nadpłaconego podatku PIT. Podkreślił, że ta kwota przekroczyła poziom z 2021 roku. Wciąż jednak nie wszyscy Polacy złożyli deklarację podatkową za ubiegły rok.

Zobacz wideo Zwrot podatku jest podejrzanie wysoki? Ekspert doradza czujność

Artur Soboń: Rekordowe zwroty PIT, rekordowe zainteresowanie usługą e-PIT

- Jeśli chodzi o PIT, to idziemy na rekord. Będziemy mieli rekordową liczbę podatników, którzy skorzystają z e-PIT. Będziemy mieli rekordową liczbę podatników ze zwrotami, które są wypłacane w rekordowym tempie - w niektórych przypadkach zwroty są wypłacane w kilka dni. Kwota zwrotów będzie rekordowa - mówił wiceminister finansów Artur Soboń.

Ministerstwo Finansów: 5,5 mln deklaracji w usłudze Twój e-PIT

Wcześniej Ministerstwo Finansów przekazało, że podatnicy złożyli ponad 5 mln deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w usłudze Twój e-PIT. "W tym roku nasza usługa cieszy się rekordową popularnością. W ubiegłym roku taka liczba deklaracji pojawiła się w systemie miesiąc później - 24 kwietnia" - przekazał mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej, cytowany we wtorkowym komunikacie. "Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom podatników i możliwie szybko przekazujemy im zwrot podatku. Dzięki automatyzacji zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konta podatników nawet w ciągu 10 dni. W ramach tegorocznych rozliczeń zwróciliśmy już podatnikom ponad 10 mld zł. To zwroty z 5,5 mln złożonych deklaracji" - dodała zastępca szefa KAS wiceministerka Anna Chałupa.

Więcej o: