Prezes NBP Adam Glapiński "najdroższym prezesem świata"? Zarabia więcej niż szef Fed

- Zarobki pana Glapińskiego są wyraźnie wyższe od zarobków jego odpowiednika w Stanach Zjednoczonych - zauważył Donald Tusk. Wynagrodzenie Adama Glapińskiego prezesa Narodowego Banku Polskiego wyniosło w zeszłym roku ponad 1 mln złotych.

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk 3 kwietnia porównał wynagrodzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego z prezesem amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Okazuje się, że Adam Glapiński otrzymuje znacznie wyższe wynagrodzenie niż Jerome Powell.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo PO wygra sama wybory? Tusk: Proszę pytać tych, co nie wyciągają wniosków z poparcia 7-6 proc.

Zarobki Adama Glapińskiego wzrosły. "Mój zarobek jest ustalony ustawą z 2019 roku"

Donald Tusk podczas spotkania otwartego w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) zwrócił uwagę, że zarobki Adama Glapińskiego znacznie wzrosły w porównaniu z zeszłym rokiem. - Wynagrodzenie pana prezesa Glapińskiego w tym roku wzrosło dokładnie o tyle, ile wynosi inflacja - o 18 procent (w lutym wyniosła ona 18,4 proc. wg GUS - red.). Zarobki pana Glapińskiego są wyraźnie wyższe od zarobków jego odpowiednika w Stanach Zjednoczonych - powiedział Tusk. Dodał również, że "prezes Adam Glapiński jest być może najdroższym prezesem świata, jeśli chodzi o banki centralne". Podkreślił także: - Prezes Rezerwy Federalnej może się z tego śmiać, ale w Polsce nie jest nikomu do śmiechu.

- Mój zarobek jest ustalony ustawą z 2019 roku. Mówi ona, że wielkość środków na wynagrodzenia ustalane jest corocznie w planie finansowym NBP z uwzględnieniem poziomu płac w sektorze bankowym - komentował w 2022 roku Glapiński, cytowany przez portal money.pl.

Ile zarabia prezes Adam Glapiński?

W 2022 roku prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zarobił ponad 1,3 mln złotych brutto - wynika to z informacji zamieszczonych na stronie internetowej banku centralnego. Kwota to jest wyższa o 18 proc. w porównaniu z 2021 rokiem. W zeszłym roku Glapiński otrzymał dokładnie 1 317 379 zł brutto, natomiast rok wcześniej 1 115 739 zł brutto. W 2020 roku wynagrodzenie wyniosło z kolei 946 871 zł brutto, a w roku 2019 - 794 771 zł brutto.

Jerome Powell przyznał podczas rozmowy z inwestorem Davidem Rubensteinem, że na stanowisku prezesa zarabia około 190 tys. dolarów rocznie (po przeliczeniu kwota ta wynosi obecnie około 810 tys. złotych). Jerome podkreślił również, że ta kwota jest według niego sprawiedliwa - przekazuje portal bloomberg.com. W 2019 roku kwota ta wyniosła 203 500 dol. rocznie (około 870 tys. zł).

Więcej o: