"Paweł Gruza z dniem 12 kwietnia zrezygnował z kierowania pracami zarządu PKO BP oraz ubiegania się o pełnienie funkcji prezesa zarządu. Złożona rezygnacja, zgodnie z informacją zawartą w jej treści, nie oznacza rezygnacji Pawła Gruzy z uczestnictwa w składzie zarządu banku ani z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu banku" - wskazano w komunikacie. Przypomnijmy, że kierował on zarządem PKO BP od 10 sierpnia 2022 roku. Gruza od ośmiu miesięcy pełnił więc obowiązki prezesa PKO BP, choć nie dostał zgody na objęcie stanowiska ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. To piąta zmiana prezesa w ciągu dwóch lat.
Jacek Gądek, dziennikarz Gazeta.pl, ustalił, że rezygnacja Gruzy może być początkiem kadrowej rewolucji w PKO BP. Jarosław Kaczyński ma być niezadowolony, że zarząd PKO BP nie realizował poleceń z rządu. Polityka banku - wbrew rządowi - miała polegać na ociąganiu się i proponowaniu zbyt niskich oprocentowań dla depozytów. Brak takiej ofensywnej polityki ściągania pieniędzy z rynku daje z kolei pole do wzrostu inflacji i stąd ta złość w centrali PiS i samego prezesa. Sam ustępujący prezes PKO BP Paweł Gruza był związany z obozem Sasina, ale bardzo możliwe, że zaraz polecą również inne głowy. Ustaliliśmy bowiem, że rozważana jest nawet "opcja zero" w PKO BP. Możliwe, że zmiany obejmą większość zarządu, ale ostateczny kształt "rewolucji" nie jest jeszcze wypracowany. Wcześniej fotel szefa rady nadzorczej stracił Maciej Łopiński.
Gazeta.pl ustaliła, że na nowego prezesa państwowego giganta bankowego PKO BP ma zostać wybrany Wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Szwed. Jacek Gądek opisuje, że jest on jednoznacznie kojarzony z premierem Mateuszem Morawieckim. Zmiany mogą oznaczać, że wewnętrzna walka o wpływy w PiS-ie zmienia kierunek. PKO BP jest bowiem polem walki obozów - Morawieckiego i Sasina - o wpływy. Wszystko jednak wskazuje na to, że szef rządu odbija z rąk wicepremiera Jacka Sasina wpływy w PKO BP.
Paweł Gruza to absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od kwietnia do listopada był Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, gdzie zarządzał portfelem spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych podmiotów osób prawnych. Pracował nad reformą nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa. Później od listopada 2016 roku był także Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów, gdzie współtworzył reformy podatkowe. W 2018 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Aktywów Zagranicznych w KGHM Polska Miedź, a w latach 2007-2016 był ekspertem i członkiem zarządu Fundacji Republikańskiej. Jako przedstawiciel ministra właściwego do spraw instytucji finansowych był również członkiem Komisji Nadzoru Finansowego.