Ponad 800 statystów na testach pasażerskich lotniska w Radomiu. Próba generalna trwała trzy dni

Ponad 800 osób wcieliło się w rolę pasażerów, aby sprawdzić, czy lotnisko w Radomiu jest gotowe na rozpoczęcie działalności. W skład trzydniowych testów weszły skomplikowane i nieprzewidywalne sytuacje, z którymi pracownicy będą mogli zmierzyć się w przyszłości. Pierwsze loty odbędą się pod koniec kwietnia.

Testy pasażerskie na lotnisku w Radomiu zakończyły się z końcem marca. Próba generalna trwała trzy dni, podczas których sprawdzano, czy lotnisko jest gotowe do rozpoczęcia działalności.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Z wizytą w wieży kontroli lotów

Radom. Ponad 800 statystów wcieliło się w pasażerów podczas testów lotniska

Prawidłowe funkcjonowanie lotniska to efekt wielu działań, mających na celu usprawnienie i sprawdzenie jego organizacji na wielu płaszczyznach. Przyjęcie pasażerów, obsługa bagaży czy ogólne funkcjonowanie całego obiektu to zadania, z jakimi codziennie mierzą się pracownicy lotnisk.

W Radomiu przeprowadzono próbę generalną, w której wzięło udział ponad 800 statystów. W rolę pasażerów wcielili się pracownicy Polskich Portów Lotniczych oraz pracownicy lotniska. Opracowany został precyzyjny scenariusz, którego poziom trudności stopniowo narastał - czytamy w mediach społecznościowych Lotniska Warszawa-Radom.

Testy pasażerskie na lotnisku w Radomiu trwały trzy dni

Pierwszego dnia testom poddano funkcjonowanie terminala. Przede wszystkim skoncentrowano się na ścieżkach przepływu pasażerów i podstawowych elementach współpracy między służbami, których rola polega na obsłudze pasażera i bagażu. Kolejnego dnia przeprowadzono testy równoległych odpraw wylatujących i przylatujących pasażerów. Uwzględniono potencjalne elementy zaskoczenia, takie jak awarie, nagłe pogorszenie się stanu pasażerów i działania operacyjne na granicy Polski.

Ostatni dzień testów był największym wyzwaniem dla pracowników, ponieważ sprawdzano sytuacje o najwyższym stopniu komplikacji. Zaliczono do nich występowanie równoległych operacji i konieczność ewakuacji terminala w związku z zagrożeniem. Sprawdzono również, czy sortownia odlotów i przylotów działa poprawnie. Lotniskowa Straż Ratowniczo-Gaśnicza przeprowadziła tzw. salut wodny. Pierwsze loty zaplanowane są na koniec kwietnia 2023 roku.

Więcej o: