Czynny żal stanowi dobrowolne przyznanie się do złamania przepisów podatkowych, w tym niedopełnienia terminu złożenia zeznania podatkowego czy do nierzetelnie prowadzonych ksiąg rachunkowych. Dzięki zastosowaniu czynnego żalu można uniknąć przykrych konsekwencji karnoskarbowych. Dowiedz się, jak z niego skorzystać.
Według art.16 Kodeksu karnego skarbowego, "nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu".
Oznacza to, że osoba, która popełniła czyn zabroniony ma możliwość złożenia dobrowolnego przyznania się do złamania przepisów podatkowych, w celu uniknięcia potencjalnej kary. Takie przyznanie nazwane zostało czynnym żalem. Czynny żal może złożyć podatnik, który m.in.
Zawiadomienie może jednak okazać się bezskuteczne, jeżeli podatnik:
Ponadto, oprócz złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, podatnik zobowiązany jest także do uregulowania zaległości i odsetek powstałych w wyniku naruszenia przepisów podatkowych.
Nie ma określonego wzoru czynnego żalu. Każde takie pismo powinno jednak zawierać kilka niezbędnych elementów, w tym:
Na końcu pisma zawsze musi znajdować się podpis wnioskodawcy.
Nie ma także konkretnego terminu, w jakim podatnik zobowiązany jest do złożenia czynnego żalu. Dla wnioskodawcy, który dopuścił się przestępstwa skarbowego, najlepiej jest jednak, aby dokonał tego jak najszybciej. Po rozpatrzeniu zawiadomienia organ ścigania może uznać czynny żal za skuteczny. Wówczas, jak wskazał portal podatnik.info, "naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego odstąpi od nałożenia kary za niedopełnienie obowiązków podatkowych lub obowiązków celnych". Jeżeli jednak czynny żal zostanie uznany za nieskuteczny, przeprowadzone zostanie postępowanie zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie karnym skarbowym.