Sekretarz Generalny ONZ apeluje do Putina. Chce zwiększyć eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne

ONZ postanowił wykorzystać okazję i podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa, któremu przewodniczy Rosja, zwrócił się do przywódcy Rosji. Chodzi o zboże z Ukrainy.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "ulepszenie i rozszerzenie" porozumienia, pozwalającego na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - podaje Informacyjna Agencja Radiowa

Zobacz wideo Komisja ds. wpływów rosyjskich? "Pomysł rodem z cywilizacji wschodniej, jak rosyjska czy białoruska"

Putin adresatem listu. Chodzi o zboże z Ukrainy

Szef ONZ napisał o tym do rosyjskiego prezydenta w liście, który został przekazany ministrowi spraw zagranicznych Rosji, Siergiejowi Ławrowowi. António Guterres spotkał się z szefem rosyjskiej dyplomacji w Nowym Jorku.

Rosja sygnalizowała, że nie pozwoli na kontynuowanie realizowania porozumienia po 18 maja, bo nie zostały spełnione jej żądania, dotyczące ułatwień eksportu rosyjskich zbóż i nawozów. Porozumienie dotyczące eksportu zboża, w którym pośredniczyły ONZ i Turcja, wynegocjowano w lipcu zeszłego roku. ONZ poinformowało, że w liście brane są pod uwagę "stanowiska niedawno wyrażane przez strony oraz zagrożenia stwarzane przez globalny brak bezpieczeństwa żywnościowego". Podobne listy zostały wysłane też do władz Ukrainy i Turcji.

Wcześniej państwa europejskie, w tym Polska, potępiły Rosję za wykorzystywanie forum ONZ do promowania multilateralizmu przy jednoczesnym łamaniu Karty Narodów Zjednoczonych. Powodem protestu jest zorganizowane przez Rosję posiedzenie Rady Bezpieczeństwa po przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: