O sprawie pisze "Gazeta Krakowska". Zakopiański radny chce wpisać całe miasto do rejestru zabytków, by w ten sposób rozwiązać problem z inwestycjami deweloperskimi. Proponuje, by był to wpis obszarowy chroniący układ urbanistyczny Zakopanego.
"Gazeta Krakowska", cytowana przez Informacyjną Agencję Radiową, przypomina, że takimi wpisami objęta jest ulica Kościeliska, Sienkiewicza i Jagiellońska, a także obszar Parceli Urzędniczych. Trwa procedura wpisywania do rejestru ulicy Krupówki.
Dziennik zwraca uwagę, że w Zakopanem co pewien czas wybuchają protesty mieszkańców wobec planów deweloperów w ich sąsiedztwie. Tak było na ulicach Bogdańskiego, Sienkiewicza, Witkiewicza, Tuwima, Drodze do Białego. "Gazeta Krakowska" pisze, że jest to "efekt dziurawych planów zagospodarowania przestrzennego", które "w wielu miejscach - nawet w dzielnicach domów jednorodzinnych - dopuszczają budowę dużych, betonowych molochów wielorodzinnych. To de facto apartamentowce, gdzie budowane są apartamenty na sprzedaż".
Zakopiański radny miejski Jacek Kalata twierdzi, że w walce z tym problemem "zawiodły wszystkie instytucje w mieście", stąd pomysł objęcia ochroną całego układu urbanistycznego Zakopanego. Radny zastrzega, że powinny być z niej wyłączone obiekty infrastruktury technicznej, publicznej i sportowe.
"Gazeta Krakowska" pisze, że zdaniem przedsiębiorców, proponowane rozwiązanie oznaczałoby hamulec dla rozwoju miasta. Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula zwraca uwagę, że taki krok utrudniałby życie zarówno dużym inwestorom, jak i zwykłym mieszkańcom, którzy chcieliby remontować, rozbudowywać swoje domy czy zbudować dom jednorodzinny.
Dziennik dodaje, że zdaniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków nie było dotąd w Polsce prób wpisania całego miasta do rejestru zabytków. Cytowany przez "Gazetę Krakowską" kierownik nowotarskiej delegatury WUOZ w Krakowie, Paweł Dziuban, wyraził przypuszczenie, że "to jest raczej niemożliwe" ze względu na niejednorodny rozwój miasta. Zaznaczył jednak, że nie ma przepisów, które kategorycznie zabraniałyby wpisania miasta do rejestru.
Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: