Termin rozliczenia PIT zbliża się nieubłaganie. Mogą ci przepaść odliczenia. Na liście nowa ulga

Termin rozliczenia PIT mija zwyczajowo z końcem kwietnia. W tym roku wydłużono go ze względu na to, że miesiąc kończy się w weekend. Skarbówka może rozliczyć nas sama, ale wtedy nie będziemy mogli odliczyć ulg podatkowych, których lista wydłużyła się w tym roku o jedną nową pozycję.
Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Skarbówka już od ponad dwóch miesięcy przyjmuje deklaracje podatkowe. Od wprowadzenia programu Twój e-PIT nie ma już jednak obowiązku samodzielnego rozliczania. Fiskus wypełni PIT za nas i po zakończeniu okresu rozliczeniowego zatwierdzi go automatycznie. Warto jednak zrobić to samemu przed upływem terminu. Urząd Skarbowy nie uwzględnia bowiem ulg podatkowych. Te należy wprowadzić ręcznie. 

Termin rozliczenie PIT. Kiedy mija?

Podatki fiskus rozlicza do końca kwietnia. Gdy koniec miesiąca wypada w weekend - jak w tym roku - PIT trzeba rozliczyć do późniejszego terminu (2 maja). Jeśli nie zatwierdzimy deklaracji podatkowej ręcznie, nic się nie stanie. We wtorek w majówkę skarbówka zrobi to sama, nie musimy więc martwić się ewentualnymi karami jeśli nie jesteśmy nic winni urzędowi. Zwrotu podatku możemy wówczas oczekiwać w ciągu maksymalnie 45 dni (w przypadku osób z Kartą Dużej Rodziny jest to 30 dni) od zatwierdzenia zeznania. W przypadku złożenia deklaracji w formie papierowej skarbówka ma na zwrot podatku aż trzy miesiące. Jeśli jednak to my musimy dopłacić, to również mamy na to termin do wtorku 2 maja.

Jakie ulgi podatkowe można rozliczyć?

Podatek możemy zmniejszyć, korzystając z ulg podatkowych. Te trzeba wprowadzić ręcznie, fiksus nie dysponuje bowiem danymi, które pozwoliłyby mu na automatyczne odliczenia.

W tym roku można rozliczyć nową ulgę dla działaczy. Osoby, które należą do związku zawodowego i opłacają składki, mogą je odliczyć od dochodu. Kwota opodatkowania może być z tego tytułu zmniejszona maksymalne o 500 zł. To od tej kwoty jest potem odliczany podatek. O innych ulgach przeczytacie w TYM artykule na naszej stronie. 

Więcej o: