Prezenty na komunię i wypchane koperty to nie tylko przyjemność. O podatku od darowizny lepiej pamiętać

Za chwilę maj, a jak maj to i komunie. Podczas przygotowań do tego ważnego dla wielu wydarzenia nietrudno zapomnieć, że liczenie kopert i prezentów to wcale nie tylko przyjemność. Prezenty to darowizna, a od takowej - jeśli przekroczy pewną sumę - należy odprowadzić podatek. Jakie są limity i jak rozliczyć podatek od darowizny? Śpieszymy z wyjaśnieniem.

Z ubiegłorocznego Barometru Providenta wynika, że aż 21,4 proc. badanych na prezent komunijny planuje wydać do 1 tys. zł. 9,1 proc. zaplanowało kupno prezentu o wartości 5 tys. zł. Wśród drogich prezentów są smartfony, konsole, laptopy, hulajnogi czy quady. Jeśli ich cena przekroczy jednak pewną kwotę, od prezentu trzeba będzie uiścić podatek, ponieważ fiskus rozpatruje go jako darowiznę. 

Zobacz wideo "Mamo, gdzie są moje pieniądze z komunii?". Adwokat: Dziecko powinno te pieniądze otrzymać

Prezent na komunię może zostać opodatkowany

To, czy musimy odprowadzić podatek od prezentu komunijnego, zależne jest nie tylko od jego ceny, ale również od tego, kim jesteśmy dla osoby, którą obdarowujemy. Limity, powyżej których trzeba zapłacić fiskusowi, różnią się więc od stopnia pokrewieństwa:

  • grupa I - należą do niej małżonkowie, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), rodzeństwo, zięć/synowa, pasierb, ojczym/macocha i teściowie;
  • grupa II - należą do niej zstępni rodzeństwa (bratankowie, siostrzeńcy, ich dzieci i wnuki), rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie innych zstępnych;
  • grupa III - należą do niej pozostałe osoby.

Dobrą wiadomością to, że w związku z inflacją zakres kwotowy opodatkowania darowizn się zwiększył:

  • z 9 637 zł dla grupy I do kwoty 10 434 zł,
  • z 7 276 zł dla grupy II do kwoty 7 878 zł,
  • z 4 902 zł dla grupy III do kwoty 5 308 zł.

Co ważne, do tego limitu wliczają się wszystkie darowizny od konkretnej osoby z ostatnich pięciu lat, które należy zsumować. 

Grupa 0 umożliwia ominięcie podatku

Z I grupy podatkowej można wyodrębnić tzw. grupę 0. Zaliczają się do niej: małżonek, rodzeństwo, zstępni, wstępni, pasierb, ojczym i macocha. Dla grupy 0 limit wynosi tyle samo co dla grupy I - 10 434 zł.  Zwolnienie z podatku od darowizny od osób z grupy 0 przysługuje, gdy prezent w ciągu sześciu miesięcy zostanie zgłoszony do Urzędu Skarbowego. Składając odpowiedni dokument, unikniemy płacenia podatku. Warto o tym pamiętać, gdyż niedopełnienie tych formalności w terminie poskutkuje koniecznością zapłaty podatku i odsetek.

Jak rozliczyć podatek od darowizny?

Za obdarowane dziecko darowiznę muszą oczywiście zgłosić rodzice. Muszą to zrobić w ciągu pół roku. Następnie należy w ciągu 14 dni od decyzji skarbówki zapłacić podatek. Darowiznę zgłasza się na druku SD-Z2, który można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, przez internet lub wysłać pocztą. 

Więcej o: