Ceny truskawek szokują, ale to nie wina inflacji. Ekspert: Mogą być tańsze niż rok temu

Ceny polskich truskawek przyprawiają o ból głowy, ale ekspert nie ma wątpliwości, że ceny wkrótce spadną. - Teraz w sprzedaży są krajowe truskawki ze szklarni opalanych węglem albo gazem, stąd wysoka cena - powiedział dr Paweł Kraciński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w rozmowie z money.pl. Ocenił, że w szczycie sezonu ceny truskawek będą niższe, niż w ubiegłym roku.
Zobacz wideo Kiedy spadną ceny żywności w Polsce?

Rusza sezon na truskawki w Polsce. Na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach pojawiły się pierwsze polskie truskawki. Cena? W środę za kilogram należy zapłacić 29-32 zł. Tymczasem pod koniec kwietnia 2022 r. polskie truskawki kosztowały 18-22 zł. Na Broniszach dostępne są również truskawki importowane, które kosztują od 13 do 16 zł za kilogram.

Jakie ceny truskawek? Ekspert: W sprzedaży detalicznej będzie to pewnie 10-15 zł za kg

Skąd tak wysoka cena polskich truskawek? - W tej chwili w sprzedaży są krajowe truskawki ze szklarni opalanych węglem albo gazem, stąd wysoka cena - wyjaśnia dr Paweł Kraciński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w rozmowie z money.pl. Zwrócił uwagę, że w Polsce dopiero zaczyna się okres wegetacyjny truskawek. Natomiast tańszych truskawek z upraw polnych, czyli bardziej ekologicznych niż szklarniowe, należy spodziewać się za kilka tygodni.

Ile będą kosztować polskie truskawki? - W szczycie sezonu cena truskawek dla producenta wyniesie 4-5 zł za kilogram. W sprzedaży detalicznej będzie to pewnie 10-15 zł. W zeszłym roku w szczycie sezonu truskawki były droższe - powiedział dr Kraciński.

Ceny truskawek zależą od popytu, a popyt - od pogody

Maciej Kmera, ekspert Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze wyjaśnił w rozmowie z PAP, że na rynku jest dużo truskawek importowanych z Grecji. Według eksperta cena tych owoców zależy od popytu, a popyt - od pogody. W chłodne dni zapotrzebowanie na truskawki jest mniejsze i rośnie dopiero wtedy, gdy robi się ciepło. Jeszcze niedawno greckie truskawki kosztowały 40-50 zł za 5 kilogramów, a w ostatni weekend ich cena skoczyła do 70 zł za 5 kilogramów - mówił Kmera.

Więcej o: