Kościół dostał od państwa 867 mln złotych. Środki miały być przeznaczone na walkę ze smogiem

Państwowy fundusz przekazał Kościołowi aż 867 mln złotych ze środków, które miały być przeznaczone na walkę ze smogiem - tak wynika z ustaleń dziennikarzy OKO.press i FRONTSTORY.PL. Dzięki temu budynki kurii, kościołów i plebanii oraz siedziba Episkopatu przeszły termomodernizację. Z listy beneficjentów wynika, że aż 62 proc. środków z funduszu trafiło właśnie do Kościoła katolickiego.

W 2016 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił program warty niemal 1,4 mld złotych. Pieniądze z "Poprawy jakości powietrza", a dokładniej z drugiej część projektu, dotyczącej "zmniejszenia zużycia energii w budownictwie", mogłoby zostać przekazane na wymianę milionów starych pieców domowych, które są głównym źródłem smogu w Polsce. W programie zapisano jednak, że o dofinansowanie nie mogą wystąpić właściciele domów jednorodzinnych. Po pieniądze mogli za to sięgnąć przedstawiciele Kościoła - zakonnicy, biskupi czy proboszczowie.

Z listy, do której dotarli dziennikarze OKO.press i FRONTSTORY.PL wynika jednak, że aż 62 proc. środków, które miały służyć walce ze smogiem, trafiło do Kościoła katolickiego. W latach 2018-2022 NFOŚiGW podpisał umowy na dotacje w wysokości aż 867 milionów złotych. Z publicznych pieniędzy fundusz zapłacił więc za docieplenie kościołów, seminariów, plebanii, siedzib kurii oraz sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. 

Zobacz wideo Pasławska: Kościół jest zobowiązany opiekować się ludźmi, powinien się oczyścić

Kościół katolicki otrzymał z NFOŚiGW łącznie 867 mln zł na termomodernizację

Zgodnie z założeniem programu "Poprawa jakości powietrza", środki na "zmniejszenie zużycia energii w budownictwie", a więc na termomodernizację budynków otrzymały te nieruchomości, które w strukturze budownictwa "są miejscami o szczególnym znaczeniu". NFOŚiGW wymienił za przykład takich budynków szpitale, hospicja, szkoły, uczelnie, domy studenckie czy muzea, a także obiekty sakralne "wraz z obiektami towarzyszącymi".

Dwa lata później, w 2018 roku "Rzeczpospolita" informowała, że NFOŚiGW jest przytłoczony wnioskami od Kościoła katolickiego. "Wniosków złożono zbyt dużo, a fundusz obawia się je odrzucać, nie chcąc psuć swoich relacji z biskupami" - pisali wówczas dziennikarze, powołując się na anonimowe źródło. Wówczas Fundusz miał namówić niezależne od siebie wojewódzkie fundusze, by obsłużyły część z projektów - ze 192 dotacji przyznanych przez fundusze wojewódzkie aż 190 trafiło do Kościoła. W ramach projektu z 2016 roku do Kościoła trafiło 453 mln zł. 

W 2019 roku NFOŚiGW wznowił program pod nazwą "Budownictwo energooszczędne. Część 1) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie". W ramach tego funduszu do Kościoła katolickiego trafiło 412 mln złotych, co stanowi 71 proc. dotacji przyznanych w tej części programu. 

Pieniądze z państwowego funduszu dostały parafie, zakony i uczenia Tadeusza Rydzyka

867 mln złotych publicznych pieniędzy NFOŚiGW rozdzielił między 373 projekty Kościoła. Dotacje dostały:

  • 243 parafie,
  • 62 zakony,
  • 33 diecezje (m.in. warmińska, elbląska, siedlecka, kielecka),
  • 14 Caritasów, 
  • 11 seminariów duchownych, 
  • trzy uczelnie (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej - ta ostatnia założona przez Tadeusza Rydzyka). 

Na jeden wniosek przypadało więc średnio 2,3 mln złotych. Z pomocą środków z funduszu swoją warszawską siedzibę remontuje m.in. sekretariat KEP, w której siedzibie - dzięki 14,5 mln zł dotacji - będą ocieplone ściany i dach, wymienione okna, zmodernizowana wentylacja, system ogrzewania i windy, a nawet zostanie wymienione oświetlenie. Z "własnej kieszeni" KEP dołoży 1,5 mln zł. 

7,6 mln złotych dotacji dostała też Księżówka - dom rekolekcyjny KEP w Zakopanem, w którym gdy nie odbywają się zebrania Episkopatu, można wynająć jeden ze 100 pokoi jak w zwykłym hotelu. W 2021 roku "Tygodnik Podhalański" opisał, jak mimo zakazów covidowych, w miejscu tym odbyło się wesele na 200 osób. 

Cały artykuł "Jak u proboszcza za piecem. Kościół dostał od państwa 867 mln zł, żeby było mu cieplej" do przeczytania na OKO.press oraz na FRONTSTORY.PL.

Więcej o: